Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).
|
|
Ekonomia - Ekonomia opiera się na rolnictwie. Głównymi trzema uprawami są banany, ananasy i kawa, poza tym trzcina cukrowa, kakao, tytoń. Plantacje bananowe rocznie dają około 50 milionów skrzynek, co czyni Kostarykę drugim eksporterem bananów na świecie (po Ekwadorze). Około 12 % terytorium przeznaczone jest pod uprawę zbóż, 45 % na pastwiska, a 27 % jest zalesionych. Większość gospodarstw rolnych jest mała i prywatna.
W ostatnich latach odnotowuje się wzrost w eksporcie produktów nietradycyjnych, jak tekstylia ze względu na preferencyjne taryfy z USA. Do innych nietradycyjnych produktów eksportowych kraju należą: truskawki, kwiaty, papaje, słodkie ziemniaki oraz farmaceutyki.
W 1999 roku Kostaryka odnotowała najwyższy wzrost gospodarczy w Ameryce Łacińskiej (8,3 %). Kostaryka ma podpisane traktaty o wolnym handlu z Chile, Meksykiem, Panamą, Dominikaną i Kanadą. Trwają negocjacje z Tajwanem, Jamajką Trynidad i Tobago.
W Kostaryce odnotowuje się jeden z najwyższych wskaźników wzrostu turystyki na świecie. 15 % przybywających do kraju turystów stanowią Europejczycy. Obecnie planuje się wspólną kampanię turystyczną krajów Ameryki Środkowej na tym kontynencie. Według Amerykańskiej Izby Handlowej kostarykańska siła robocza jest najbardziej produktywną i najszybciej dostosowującą się w Ameryce Łacińskiej.
Inflacja w lipcu 2002 roku wyniosła 1,47 %. W porównaniu z analogicznym okresem w 2001 i 2000 roku była niższa. W 2005 roku głównym kierunkiem eksportowym Kostaryki były Stany Zjednoczone (40,3% eksportu), Hong-Kong (6,6%) oraz Holandia (6,3%).
Według ostatniego rocznego raporty Narodów Zjednoczonych na Konferencji Handlu i Rozwoju, Kostaryka zaliczona została do sześciu krajów świata, które są przykładami stałego tempa przyciągania zagranicznyh inwestycji. Podkreślono, że jest to oparte na polityce rządu dotyczącej inwestowaniu w edukację, siłę roboczą oraz pielęgnowaniu politycznej stabilności.
Kostaryka miała największe szanse by jako drugi kraj Ameryki Łacińskiej po Meksyku, a obok Chile do 2004 roku stać się członkiem Amerykańskiej Strefy Wolnego Handlu (NAFTA). Polityka ekonomiczna obu krajów zmieniła się jednak i w styczniu 2004 roku administracja Georga Busha osiągnęła porozumienie z Kostaryką w sprawie tworzenia Środkowoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu z USA. (CAFTA). Jest to kolejny etap realizacji projektu, którego finalnym celem jest utworzenie Obszaru Wolnego Handlu Ameryk (FTAA).
Wspólny Rynek Ameryki Środkowej (CACM) - Dużą rolę w gospodarce Kostaryki odgrywa Wspólny Rynek Ameryki Środkowej. 13 grudnia 1960 roku na konferencji w Managui: Gwatemala, Salwador, Honduras i Nikaragua podpisały traktat o Wspólnym Rynku Ameryki Środkowej. Rok potem kazdy z tych krajów ratyfikował członkostwo. Kostaryka dołączyła do przymierza w 1963 roku. Głównym celem jego powołania było przyspieszenie rozwoju ekonomicznego i kooperacji pomiędzy krajami regionu oraz przyciągnięcie zagranicznego kapitału. Zniesiono cła na większość towarów w obrębie Ameryki Środkowej. Do 1969 roku handel pomiędzy członkami wzrósł dziesięciokrotnie w stosunku do wartości za rok 1960. W tym samym czasie podwoił się import. W 1967, na konferencji prezydentów Ameryki w Punta del Este w Urugwaju zadecydowano, że CACM razem ze Stowarzyszeniem Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej będzie fundamentem pod przyszłościowy Wspólny Rynek Ameryki Łacińskiej. W 1969 roku CACM upadło z powodu tzw. "wojny futbolowej" pomiędzy Salwadorem, a Hondurasem. W 1991 roku został przywrócony do życia.
KONTAKT
|