Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).
|
|
Rząd: Działalność rządu oparta jest na konstytucji z listopada
1949 roku. Głową państwa jest prezydent wspierany przez dwóch viceprezydentów i
18 ministrów. Wybory odbywają się co cztery lata, zawsze w pierwszą niedzielę
lutego (do 1871 roku odbywały się co trzy lata). Frekwencja wyborcza jest zawsze bardzo wysoka i kształtuje się w
granicach 80 - 85%. Jeżeli żaden z kandydatów w pierszej turze nie uzyskuje 40 % głosów, wymagana jest druga tura (w 2002 roku po 54 latach miał miejsce pierwszy taki przypadek). Prezydenci nie mogą być wybierani na drugą kadencję, muszą
mieć skończone 30 lat oraz posiadać kostarykańskie obywatelstwo. Nadzorem wyborów zajmuje się Najwyższy Trybunał Wyborczy (rejestruje partie, kandydatów na parlamentarzystów, uaktualnia listy uprawnionych do głosowania).
Obecnym prezydentem kraju jest Abel Pacheco (2002 - 2006) z Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Oddało na niego głos w wyborach 40 % głosujących. Pierwszym viceprezydentem jest Lineth Saborio, a drugim Luis Fishman (złożył rezygnację w 2005 roku).
Na każde z 30 tysięcy osób w danej prowincji, przypada
jeden reprezentant w kongresie. Parlament składa się z 57 członków, a wybory
parlamentarne odbywają się co cztery lata. Parlament mianuje na osiem lat 22
sędziów sądu najwyższego. Sąd najwyższy powołuje natomiast sędziów niższych
instancji.
System polityczny jest wielopartyjny, chociaż od 1949 roku
u władzy znajdowały się tylko na zmianę dwie partie: Partia Wyzwolenia
Narodowego oraz Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna. Obie mają obecnie w kongresie po 23 reprezentantów. (Prócz nich zasiada również 7
członków partii mniejszościowych). Prawo głosu mają osoby powyżej 18 roku
życia. Podczas wyborów 2002 roku niespodziewanie dużo uzyskała trzecia, nowopowstała partia Partia Ruchu Obywatelskiego (26,3 % glosów).
KONTAKT
|