Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).
|
|
Szkolnictwo: W przeszłości wielu kostarykańskich prezydentów było z wykształcenia nauczycielami. Podczas gdy w latach dwudziestych w Kostaryce rejestrowano 50 % analfabetów, już w latach siedemdziesiątych było ich tylko 11 %. Dzisiaj 95,2 % społeczeństwa Kostaryki umie czytać i pisać, co jest kolejnym rekordem na skalę Ameryki Łacińskiej. Głównym tego powodem jest przeznaczanie niespotykanie dużej części budżetu (28 %) na oświatę. (Stało się to możliwe dzięki rozwiązaniu armii w 1949 roku, wskutek czego większa ilość pieniędzy przeznaczana była na oświatę). Szkolnictwo podstawowe jest bezpłatne i obowiązkowe od 1869 roku. (Kostaryka była pierwszym krajem świata, który to ustanowił). Szkolnictwo wyższe reprezentowane jest przez cztery uniwersytety państwowe (Uniwersytet Kostaryki zlokalizowany na przedmieściu San Jose oraz Uniwersytet Narodowy w Heredii, Instytut Techniczny Kostaryki w Cartago i Uniwersytet Korespondencyjny). Prócz tego działa również szereg placówek prywatnych oraz Międzynarodowy Uniwersytet Pokoju.
Szkoła podstawowa w Kostaryce liczy sześć poziomów, a średnia pięć. Każdy poziom podzielony jest na dwa semestry. Pod koniec trwania każdego z poziomów, z każdego przedmiotu odbywają się podsumowujące testy. Odpowiednikiem polskiej matury jest test Bacaillerato (wymagany by otrzymać dyplom średniej szkoły i wstąpić na wyższą uczelnię. W 1994 roku prezydent Figuerres wprowadził obowiązkowy język angielski do szkół oraz wyposażył każdą szkołę przynajmniej w jeden komputer. Ogólnie w kraju działa około 100 bibliotek.
Najstarszym i największym uniwersytetem kraju jest Uniwersytet Kostaryki (UCR). Pobiera w nim naukę 35 tys. studentów. Jego główna siedziba z kampusami uniwersyteckimi położona jest w jednej ze wschodnich dzielnic stolicy - San Pedro. Prócz tego utworzone są filie w Alajueli, Puntarenas, Turrialbie i Cartago. Drugi ważny uniwersytet kraju to Uniwersytet Narodowy. Położony jest w Heredii. 13 tysięcy studentów kształci się w nim przede wszystkim na kierunkach humanistycznych. Trzecią uczelnią kraju jest Instytut Techniczny Kostaryki w Cartago (ITCR). Szkoli się w nim 7.500 studentów na płaszczyźnie rolnictwa, przemysłu i górnictwa. Istnieje również założony w 1978 roku Państwowy Uniwersytet Korespondencyjny (UNED). Posiada 32 regionalne centra szkolące w zakresie 15 różnych kursów. Specyficznym uniwersytetem jest prywatny Uniwersytet Pokoju. Założony został przy pomocy Narodów Zjednoczonych.
KONTAKT
|