Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).
|
|
Trzęsienia ziemi: - Kostaryka położona jest w obszarze sejsmiczno-aktywnym. Przy zachodnim wybrzeżu kraju płyta oceaniczna (kokosowa) zderza się z kontynentalną (karaibską), przy czym płyta kontynentalna nasuwa się na oceaniczną i zmusza ją do zagłębienia się w zalegający niżej płaszcz ziemi. Proces ten nazywany jest subdukcją i powoduje dużą aktywność sejsmiczną.
Dane o trzęsieniach ziemi w Kostaryce zaczęto zapisywać od 1888 roku. W XX wieku zanotowano 5 trzęsień o sile powyżej 7 R. Silne trzęsienie nawiedziło Kostarykę w 1910 roku, niszcząc Cartago i częściowo San Jose. 400 osób zginęło, a ponad 1.000 zostało rannych. Ostatnie tragiczne trzęsienie ziemi wydarzyło się 22 kwietnia 1991 roku. Miało siłę 7,4 R. Epicentrum znajdowało się w mało zaludnionej dolinie Estrella po stronie karaibskiej, 10 km od granicy kostarykańsko-panamskiej. Zniszczone zostały budynki i drogi w prowincji Limon. Poważnej destrukcji uległa przybrzeżna rafa koralowa. 27 osób zginęło, 400 zostało rannych, a 13 tysięcy pozostało bez dachu nad głową. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Kostarykę w XX wieku.
W Kostaryce zdarzają się codziennie pojedyncze, ledwie odczuwalne trzęsienia ziemi zwane sismos. Rekordowy pod tym względem okazał się rok 1989, kiedy w ciągu dwóch miesięcy odnotowano aż 16 tysięcy wstrząsów, z których 16 miało siłę powyżej 4 R. (W roku 2000 wstrząsów było 7.000, w tym odczuwalnych 69). Ze względu na dużą częstotliwość trzęsień ziemi, Kostaryka nazywana jest "Kołyską Ameryki". W ciągu najbliższych 5 lat przewidywane jest silne (7,5 - 8 R) trzęsienie ziemi na półwyspie Nicoya.
30 lipca 2002 roku na pograniczu panamsko-kostarykańskim (dolina Coto Brus i rejon Golfito) doszło do silnego (6,2 R) trzęsienia ziemi. Odczuwalne było w różnym stopniu w całym kraju. Miało związek z występującym tam tzw. uskokiem panamskim, gdzie napierają na siebie dwie płyty Kokosowa i Nazca. Dwie osoby ranne. Kilka domów uszkodzonych.
KONTAKT
|