(2.400 ha), (zał. 1980). Usytuowana jest 548 kilometrów od pacyficznego wybrzeża Kostaryki. Uważana za największą bezludną wyspę świata, administracyjnie przynależy do prowincji Puntarenas. Potocznie nazywana jest "bukietem kwiatów na oceanie". W grudniu 1997 roku, obwołana została przez UNESCO Miejscem Światowego Dziedzictwa. Uformowana została 2 miliony lat temu, odkryto ją w 1526 roku, a na mapie po raz pierwszy pojawiła się w 1542 roku. Najprawdopodobniej była miejscem powieści "Wyspa Skarbów".
Początkowo zawijały do niej hiszpańskie galeony, których załogi poszukiwały do uzupełnienia świeżej wody oraz drewna pod bieżące naprawy. Z czasem wyspa stała się jednak miejscem docelowym dla piratów i korsarzy. Była miejscem działalności między innymi Edvarda Davisa oraz krwiożerczego Benito Bonito.
Przez niektórych uważana jest za legendarną wyspę skarbów. Powołują się oni na jedną z legend, według której tony złota miały być zakopane na skalistej wysepce koło 10 stopnia szerokości geograficznej północnej (co odpowiada położeniu Wyspy Kokosowej). Swego czasu przypisywano jej również ukryty, tak zwany Skarb Limy. Miał pochodzić z załadowanego złotem peruwiańskiego statku, który nigdy nie dopłynął do celu. Na początku wieku, pewien niemiecki podróżnik August Gissler poświęcił dziewięć lat na poszukiwanie złotych skarbów na wyspie. Jaskinie jakie wykopał podczas swego pobytu, wciąż się tam znajdują i nazywane są Jaskiniami Gisslera. W 1955 roku na wyspę przybyła ekspedycja Amerykanów, która zakładała że po odnalezieniu skarbu sfinansuje rozruch telewizji na Kostaryce.
Dookoła wyspy pływają liczne (od 200-500 sztuk) ławice ryb-młotów. Kilka mniejszych zatokowych wysepek stanowi miejsca lęgowe dla fregat, brązowych i czerwonoogonowych głuptaków. Dwoma największymi zatokami wyspy są zatoki Wafer i Yglesias, do których wpadają prowadzące wodę z wnętrza wyspy kręte rzeki. Najwyższym wzniesieniem jest Cerro Yglesias. Osiąga wysokość 634 m.n.p.m. i porastany jest przez lasy chmurowe. Tuż poniżej szczytu znajduje się roztrzaskany wrak bombowca 324, który rozbił się tam podczas II Wojny Światowej. (Najbardziej widoczne są pokryte bromeliami i grubą warstwą mchu śmigło i ogon samolotu).
Wyspę Kokosową zamieszkuje 70 roślin i 60 insektów nie spotykanych nigdzie indziej na świecie. Żyją tam również dwa rzadkie gatunki jaszczurek , trzy gatunki pająków, 57 gat. skorupiaków, 118 gat. mięczaków i trzy endemiczne gatunki ptaków, (między innymi Kokosowa Zięba i Kokosowa Kukułka). Spotykane są ponadto gołębie zwane "świętymi duszkami".
Na skałach w zatoce Chatcham widnieją wygrawerowane napisy z nazwami statków i podróżników odwiedzających wyspę. Najstarsza wyryta data przedstawia rok 1846. Jedna z najnowszych inskrypcji pochodzi z 1987 roku i zaznacza pobyt sławnego przyrodnika Jacquesa Cousteau, który wówczas kręcił tam film.
Mimo, że wyspa była umiejscowieniem Zoo Dinozaurów w książce "Park Jurajski", znana adaptacja filmowa kręcona była w innym miejscu. Kilka razy w roku, strażnicy przybywający na wyspę dokonują odstrzału dzikich świń, które sprowadzone w przeszłości mają bardzo destrukcyjny wpływ na równowagę ekosystemów.