Początkowo kraj był monokulturowy. Uprawiano na eksport głównie trzcinę cukrową, a głównym partnerem handlowym były Stany Zjednoczone. 57% społeczeństwa pracowało w rolnictwie, 7% w przemyśle. Podstawą gospodarki Dominikany jest rolnictwo, które daje przeszło 60% dochodu narodowego. Przemysł przetwórczy jest reprezentowany przez małe zakłady i jego silniejszy rozwój datuje się dopiero od czasów II wojny światowej. W gospodarce Dominikany poważną pozycję zajął kapitał Stanów Zjednoczonych. W 1960 roku amerykańskie inwestycje sięgały 250 mln $.
Tylko 50% terytorium kraju nadaje się pod uprawę, ponieważ reszta zajęta jest przez góry i doliny. Z tego z areału uprawnego jest wykorzystywana zaledwie 1. Pozostała część leży odłogiem i czeka na inwestycję, przede wszystkim nawodnienie. W 1950 roku 16% ziemi uprawnej należało do 61 wielkich obszarników, którzy zazwyczaj wydzierżawiali swoje ziemie. Około 87,5% wszystkich gospodarstw opiera się na rodzinnej sile roboczej. Poziom agrotechniczny jest bardzo niski. Nowoczesną technikę stosuje się tylko na wielkich plantacjach. Na plantacjach trzciny cukrowej pracuje sezonowo dużo robotników z sąsiedniej Haiti, którzy przekraczają granicę najczęściej nielegalnie. Na potrzeby krajowe uprawia się kukurydzę, ryż, maniok i rośliny strączkowe, a na eksport trzcinę cukrową, kawę, kakao i tytoń.
W 2007 roku dochód narodowy na jednego mieszkańca wynosił 9.208$. W ostatnich latach sektor usług przegonił rolnictwo pod względem zatrudnienia. Pierwsze skrzypce jeśli chodzi o zyski z eksportu odgrywa górnictwo, a zaraz za nim rolnictwo. Kraj zmaga się z kryzysem energetycznym. Częste są braki dostaw prądu oraz obserwuje się wysokie ceny za prąd. Po chudych latach 1980 i 1990`s, w 2002 Dominikana weszła na lata wzrostów gospodarczych i malejącej inflacji. Jednocześnie w 2002 roku upadł drugi najważniejszy bank komercyjny w kraju Baninter. Ujawniono defraudacje rzedu 3,5 bln $. Miało to niepozytywny efekt na gospodarkę Dominikany. O 1% spadł wzrost gospodarczy, inflacja podskoczyła do 27%.
W turystyce zatrudnionych jest ponad 150.000 mieszkańców. Rokrocznie kraj odwiedza 2,5 mln turystów. Problemami są bezrobocie, korupcja i źle działający system energetyczny. Istotna jest produkcja luksusowych cygar, roczne obroty przekraczają 400 mln $.
KONTAKT
|