KONTAKT
follow me on facebook


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Jeziora
Związki polsko-dominikańskie
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Policja
Ekonomia
Surowce
Transport

















Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

SZKOLNICTWO DOMINIKANY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Poziom oświaty w połowie XX wieku był bardzo niski. W 1950 roku analfabetyzm obejmował 56,7% osób w wieku powyżej 10 lat. W 1960 roku było czynnych 5.026 szkół. Uczęszczało do nich 816.000 uczniów. W 2010 roku zarejestrowane były 5.684 podstawówki oraz 1.684 szkoły średnie.

Wyróżnia się trójstopniowe nauczanie: szkołę podstawową, szkołę średnią i uczelnie wyższe. Nauka jest wolna od opłat i obowiązkowa w przedziale wiekowym 5-14 lat. Nie są obowiązkowe przedszkola. Jest jednak problem w dostępie do edukacji wśród dzieci z najbardziej odseparowanych enklaw kraju. Nauka w liceum trwa 6 lat i kończy się egzaminem bachillerato (odpowiednik polskiej matury).

6.I.2007 roku miało miejsce niecodzienne jak na Dominikanę wydarzenie. Nauczyciel wychowania fizycznego w jednej ze szkół, przyszedł do pracy z karabinem zabijając jednego ucznia, a drugiego raniąc. Na końcu sam popełnił samobójstwo.

Uniwersytety: Najważniejszy uniwersytet znajduje się w Santo Domingo i jest najstarszym założonym w Ameryce uniwersytetem (1538, Uniwersytet Santo Tomas de Aguinas). Jego pierwotna forma zakończyła działalność w 1822 roku. Panujący wówczas reżim Haiti twierdził, że zbyt dużo studentów zaciąga się do armii. W 1914 roku wznowił funkcjonowanie na bazie starego uniwersytetu. W 1960 roku liczył 194 profesorów i 3.837 studentów. W 1961 roku przeforsowano ustawę o autonomii uczelni. W San Cristobal znajduje się politechnika. Pierwszy prywatny uniwersytet w kraju powstał w 1962 roku w Santiago (Uniwersytet Católica Madre y Maestra). Obecnie uczęszcza do niej 21.353 studentów.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński