KONTAKT
follow me on facebook


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Jeziora
Związki polsko-dominikańskie
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Policja
Ekonomia
Surowce
Transport

















Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

TRZĘSIENIA ZIEMI DOMINIKANY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Wyspa Haiti zlokalizowana jest na styku trzech płyt tektonicznych: północnoamerykańskiej, południowoamerykańskiej oraz wciśniętej pomiędzy nie płyty karaibskiej. Ta ostatnia naciskana przez dwie większe pęka na dwie mikropłyty: Gonave oraz Septentrional. Wzdłuż pęknięć znajdują się najważniejsze uskoki powodujące trzęsienia.

W 1562 roku wstrząsy niszczą miasto La Vega, które następnie wybudowane zostaje w innej lokalizacji. W 1673 roku w Santo Domingo po trzęsieniu nie pozostał ani jeden stojący dom. W 1751 w gruzach legło miasto Azua. Zniszczony zostaje także konwent Świętego Franciszka w stolicy. W 1842 roku trzęsienie ziemi niszczy miasta Barahoma oraz Santiago. Ginie 200 osób. Dominikana w XX wieku miała trzy poważne trzęsienia ziemi: w 4.VIII.1946 (8,0oR), 24.VI.1984 (6,7oR, zniszczone południowe wybrzeże) i 22.IX.2003 (6,4oR, epicentrum koło Luperon w prowincji Puerto Plata).

Największe (8,0oR) trzęsienie w historii kraju wydarzyło się w 4.VIII.1946 roku. Epicentrum znajdowało się na półwyspie Samana. 8.VIII.1946 doszło do wstrząsu wtórnego o sile 7,6oR. Zginęło 100 osób, a 20.000 zostało bez dachu nad głową. Tak niska liczba ofiar związana była z faktem, że tego dnia większość Dominikańczyków spędzało czas na zewnątrz domów z powodu święta. Zniszczenia objęły region od półwyspu Samana do Puerto Platy. W wyniku wstrząsu wytworzyła się 2,5 metrowa fala tsunami, która zalała miejscowość Matanza w prowincji Maria Trinidad Sanchez.

Najnowsze trzęsienie miało miejsce 21.III.2011 roku. Epicentrum znajdowało się na morzu 95 km na południe od stolicy. Nie zanotowano większych zniszczeń. Siła wstrząsu oceniona została na 5,6oR.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński