Upadek kolonii, francuskie wkroczenie i rewolucji haitańska
Wyspa Haiti została odkryta przez Krzysztofa Kolumba 6.XII.1492 roku i otrzymała nazwę La Espanola. Wcześniej nazywana była przez miejscowych Indian Taino – Quisqueya. Tainowie sądząc, że przybysze mają nadprzyrodzone umiejętności przywitali ich z należytymi honorami. Podjął ich kacyk Guacanagarix. Dostarczał im wszystkiego co tylko zapragnęli. Europejczycy uznali jednak Tainos za słabych, bez przywództwa i zaczęli traktować bardziej brutalnie. Kolumb próbował temu zapobiegać i to kontrolować. Po zatonięciu statku Santa Maria (noc z 24 na 25.XII.1492), postanowił założyć na wyspie mały fort z oddziałem hiszpańskim. Nazwał go La Navidad. Pozostawił na wyspie 38-osobowy garnizon, którego celem było dowiedzenie się gdzie znajduje się złoto i kopalnie. Dowodził nim Diego de Arania. Kolumb w I.1493 wyruszył w drogę powrotną do Hiszpanii. Od czasu opuszczenia przez niego wyspy dochodziło jednak do konfliktów na linii Hiszpanie – Indianie. Ci pierwsi często terroryzowali drugich porywając ich kobiety. O ile Guacanagarix zachowywał się ugodowo, o tyle inny kacyk Caonabo zaatakował i zniszczył La Navidad. Kolumb odkrył to w XI.1493. W okolicach zatoki Samana doszło do pierwszej potyczki Tainów z Hiszpanami.
Wraz z podbiciem stałego lądu Ameryki znaczenie wyspy Haiti spadało. Wielu hiszpańskich kolonistów opuszczało wyspę wybierając się do kopalni srebra w Meksyku i Peru. Zmniejszyła się liczba ściąganych niewolników, zmalał handel, Europejczycy uwalniali niewolników. Biali żyli w coraz gorszych warunkach, traciła na znaczeniu hierarchia społeczna, dochodziło do mieszanych małżeństw. Prócz portu w Santo Domingo, reszta portów utrzymywała się z kontrabandy. Ludzie zajmowali się hodowlą bydła.
W 1605 Hiszpania niezadowolona z faktu, że Santo Domingo pośredniczy w handlu pomiędzy pozostałymi jej koloniami najechała na wyspę i zmuszała mieszkańców do przesiedlania się w pobliże Santo Domingo. Jednak ponad połowa przesiedleńców zginęła z głodu i chorób. Korzystały z tego Francja i Anglia. W 1629 roku zajęły wyspę Tortuga na północnym wybrzeżu, a w 1640 Francja ogłosiła ją oficjalną kolonią. W 1664 roku przyłączyła zachodnie części wyspy (obecnie Haiti) do swojego imperium. W 1697 roku na mocy traktatu z Rijskwijk, Hiszpania oficjalnie potwierdziła przekazanie tych terenów Francji. Traktat zatwierdzał, że zachodnia część wyspy należy do Francji, a wschodnia pod nazwą Santo Domingo do Hiszpanii. W 1655 roku Oliver Cromwell wysłał flotę pod dowództwem admirała Williama Penna do zdobycia Santo Domingo. Jednak w wyniku silnego oporu Anglicy wycofali się decydując się zająć w końcu Jamajkę.
Francis Drake
Po raz pierwszy pojawił się na Karaibach w 1565 roku, kiedy pływał na statku Sir Johna Hawkinsa i handlował niewolnikami z Afryki. Potem stał się piratem i zaczął grabić i rabować hiszpańskie osady. W 1586 roku napadł i zajął Santo Domingo domagając się w zamian od Hiszpanii okupu. Przybył na 20 angielskich okrętach. Zburzył kościoły, wiele budynków użyteczności publicznej oraz mury miejskie. W 1588 roku pokonał hiszpańską armadę. Zginął na dyzenterię w 1595 roku w Panamie. W XVI wieku Dominikanę nękali piraci i korsarze, którzy byli jej bardzo dużym utrapieniem. Piraci często działali za przyzwoleniem rządów państw europejskich. Francja i Anglia sprzeciwiały się dominacji hiszpańskiej w Ameryce i dlatego „zatrudniały” piratów do akcji sabotażowych.
KONTAKT
|