Lasy
Do wysokości 600 m. (z wyjątkiem obszarów bagnistych) wszystkie lasy zostały wycięte pod plantacje. W Kordylierze Centralnej występują lasy sosnowe i mieszane. Lasy zajmują tylko 41% terytorium. Największe masywy leśne utrzymały się w górach. W 2001 roku rząd zlecił posadzenie 5 mln drzew przy granicy z Haiti. Sąsiednie Haiti bowiem niemal kompletnie wytrzebiło na swoim terytorium lasy i jego mieszkańcy niejednokrotnie zapuszczają się na teren Dominikany wyrębując nielegalnie lasy.
Namorzyny
[mangrowia] Występuje w słonym środowisku, na obu wybrzeżach i przy ujściach rzek. Ich plątanina oddechowych i podporowych korzeni chroni wybrzeże przed niszczycielską działalnością pływów. Podczas przypływu widoczne są tylko ich czubki. Mogą poważnie ograniczać żeglugę śródlądową. W Dominikanie występują szczególnie na półwyspie Samana.
namorzyny czerwone - [Rhizophora mangle]. Nazwa wzięła się od ich czerwonego drewna. Są źródłem kwasu taninowego. Ich nasiona są o tyle dziwne, że kiełkują będąc jeszcze na drzewie.
namorzyny czarne - [Avicennia germinans]. Mogą osiągać 18 metrów wysokości. Korzenie mają przeciętnie 60 cm średnicy. Mają grube, skórzaste zielonożółte liście i czarną korę. Bronią się przed niedoborem tlenu w podłożu poprzez wytworzenie pionowych odnóg korzeni (pneumatofory), które sterczą ponad poziom gleby. Są najbardziej wytrzymałe na chłodne temperatury.
namorzyny białe - [Laguncularia racemosa]. Osiągają 18 metrów wysokości. Charakteryzują się wąskim, zaokrąglonym czubkiem. Mają ciemnozielone, gładkie, zakończone prostokątnie liście. Ich drewno jest ciemnożółte i twarde. Ich gałęzie mogą wypuszczać powietrzne korzenie. Przeważnie występują na terenach rzadko zalewanych. Ich kwiaty chronione są okresowymi kolcami i pojawiają się od lipca do października. Mają duże, migdałowo kształtne owoce. Są remedium na dyzenterię.
namorzyny herbaciane - [Pelliciera rhizophorae, namorzyny pinuelo]. Wyróżniają się wytworzonymi specjalnymi, przesadzistymi przyporami umożliwiającymi sprawne pozyskiwanie powietrza. Wyróżniają się gwiażdzisto-kształtnymi kwiatami i zrzucanymi okazjonalnie liściami.
Drzewo szewca
[Byrsonima crassifolia] Niskie, do 10 metrów z charakterystyczną nisko zawieszoną koroną i licznymi, prostymi gałęziami na których końcach wyrastają w liście. Wydaje jadalne i popularne owoce Nanzi. Drewno ma zastosowanie w budownictwie (ściany, belki, kolumny) i w meblarstwie. Herbata z kory poprawia apetyt.
Kampeszowiec
[Hematoxylum campechianum]. (modrzewiec kampechiański, drzewo nikaraguańskie, hematoksylon kampechiański). Cierniste drzewo do 15 metrów wysokości. Z jego drewna otrzymuje się hematoksylinę, używaną w farbiarstwie, lecznictwie i mikrotechnice. W XIX wieku jego drewno stanowiło cenny towar eksportowy.
Palma królewska
[Roystonea regia]. Rośnie w Ameryce Środkowej, Florydxie, Kubie, Portoryko i Dominikanie. Dorasta do 20-30 metrów wysokości. Jej przeciętnia średnica pnia wynosi 47 cm. Jej korona zazwyczaj ma do 15 liści, których długość dochodzić może do 4 metrów. Niegdyś wskutek wycinki była zagrożonym gatunkiem. Obecnie często uprawiana w celach ozdobnych. Często przesiadują na nich ptaki narodowe – palmowce.
KONTAKT
|