Dominikanę zamieszkuje 140 gatunków gadów. 83% z nich pochodzi z wyspy. Dominikańskie węże i jaszczurki nie są jadowite.
Jaragua gecko
Endemiczny gatunek gekona. Ma 1,6 cm długości i odkryty został w 1998. Zamieszkuje PN Jaragua.
Krokodyl Amerykański
[Crocodylus acutus, krokodyl amazoński]. Od 3 do 6 metrów długości. Waga 100-270 kg. Żyją od 60 do 100 lat. Zamieszkują rzeki, strumienie, bagna, laguny, estuaria, środowiska namorzynowe. Dobrze tolerują wodę morską. Mają wąską, wydłużoną głowę. Po zamknięciu paszczy wystaje im charakterystycznie czwarty kieł. Są szare, oliwkowe lub zielone i posiadają małe wybrzuszenie przed oczami. Prowadzą nocny tryb życia w dzień magazynują energię. Pod wodą mogą przebywać do godziny czasu. Gdy jest im za ciepło, otwierają paszczę. Jaja zakopują w piaszczystych brzegach rzek. Są bardzo oddanymi rodzicami. Kopulują w wodzie składając od 20 do 60 jaj. Po wykluciu młodych samica pozostaje z nimi przez 3 miesiące. Przeważnie wykluwa się jedynie 2 % młodych. Reszta zostaje zadeptana przez bydło lub zniszczona przez ścieki. Mają długość 250-300 mm. Krokodyle posiadają zaskakujący system immunologiczny, który zwalczać może nawet gangrenę. Łapią, rozrywają i połykają swoje ofiary, a ich kwasy żołądkowe rozpuszczają nawet kości.
Legwany nosorogie
[Cyclura cornuta]. Zamieszkują skaliste tereny, czasami niemal pustynne. Pojawiają się nad brzegami jezior Enriguillo i Oviedo. Zamieszkują wyspę Beata. Są płochliwe, ale czasami podchodzą do turystów. Wyróżniają się trzema małymi wypustkami na głowie. Mają ciężką głowę i silne łapy oraz spłaszczony bocznie ogon. Od karku do ogona rogowe łuski. Ich skóra ma ubarwienie od szarego przez butelkowe po brązowe. Długość ich ciała wynosi od 60 – 140 cm. Samce przy udach mają pory z których wydobywają się feromony. Prowadzą dzienny tryb życia, są roślinożerne. Odżywiają się kwiatami, jagodami i owocami.
Żółwie skórzaste
[Dermochelys coriacea] największe (ponad 2 metry długości - do 700 kg wagi) i najszybsze żółwie morskie. Można je spotkać na wszystkich trzech oceanach oraz w Morzu Śródziemnym. Największy wśród gadów zasięg występowania (oznaczone osobniki widywano zarówno na wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej, jak i zaraz potem w zachodniej Afryce i przy górach lodowych na Atlantyku). Największa rekordowa migracja zanotowana dla żółwia tego gatunku wynosi 20.558 km (przez Pacyfik). Nazwa od hydrodynamicznego pancerza osadzonego w grubej, miękkiej skórze. Posiada głębokie bruzdy. Bardzo odporne na działanie trucizn (bez żadnych złych następstw mogą zjadać zwierzęta jadowite). Po 20-30 latach samice osiągają wiek rozrodczy. Głowa chowa się częściowo w skorupie. Kończyny działają jak płetwy, (jedyny żółw bez szponów). W okresie od lutego do maja, powracają na miejsce urodzenia i tam składają jaja.
Żółwie szylkretowe
[Eretmochelys imbricata, żółw orłodziobowy]. Szczęki okryte są hakowatym dziobem. Łuski muszli są bardzo kolorowe (złote, brązowe, pomarańczowe) i na siebie nachodzą. Samica w jamach z piasku składa od 100 do 200 jaj. Ulubiony gatunek kłusowników na trofea. Z muszli wyrabia się grzebienie, biżuteria, oprawki do okularów.
Żółwie zielone
[Chelonia mydas, żółwie jadalne]. Nazwa wiąże się z zielonym kolorem skóry. 1,5 m. długości, 2,5 tony wagi. Roślinożerne i bardzo wytrzymałe (mogą przeżyć do kilku dni odwrócone na grzbiet). Szczególnym ich przysmakiem są trawy Thalassia testudinum. Karapaks 1 metr szerokości, 90-150 kg. Samce mają po jednym szponie przy przednich kończynach i ogon wystający poza karapaks, (co pomaga im utrzymywać się na samicy podczas stosunku). Samice zawsze odnajdują miejsce swego urodzenia na złożenie jaj. Podczas pierwszego roku życia, młode żółwiki pływają z prądem po głębokich wodach żywiąc się planktonem (dopóki nie osiągną 0,5 kg wagi), potem po 10-15 latach jak już mają 60 kg zaczynają okres rozrodczy. Jaja są jak piłeczki ping pongowe, samica składa je w ilości 100, dwa do trzech raz co kilka dni, (w odstępach co 2-4 lata). Jaja inkubowane są w ciepłym piachu, a jego temperatura określa ich płeć (samice z reguły wykluwają się po 6-8 tygodniach w warstwach cieplejszych o 2-3 C). Podniecone osobniki potrafią obijać się o burty statków. Z ich mięsa gotowano żółwiową zupę.
KONTAKT
|