KONTAKT
follow me on facebook


Miasta
Santo Domingo
Azua
Bani
Barahoma
Bonao
Comendador
Cotui
Dajabon
El Seibo
Hato Mayor
Higuey
Jimani
La Romana
La Vega
Mao
Moca
Monte Cristi
Monte Plata
Nagua
Neiba
Padernales
Puerto Plata
Sabaneta
Salcedo
San Cristobal
San Jose de Ocoa
San Francisco de Macoris
San Juan de la Maquana
San Pedro de Macoris
Samana
Santiago


















Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

PUERTO PLATA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


(San Felipe de Puerto Plata) Stolica prowincji o tej samej nazwie. Port morski. Jego nazwa wywodzi się od Kolumba który zwykł spoglądać z pobliskiej góry na okolicę, jednak prawie zawsze była spowita mgłą, która nadawała jej srebrną barwę. Przybył on w to miejsce 11.I.1493 roku i zasadził trzcinę cukrową. 6.I.1494 roku ojciec Bernardo Boil odprawił tam pierwszą mszę w Nowym Świecie. Samo Puerto Plata założone zostało w 1502. Około 1555 roku miasto często łupione było przez piratów. W IV.1563 roku anglik John Hawkins sprowadził 400 Murzynów z Sierra Leone i przehandlował ich z Hiszpanami za złoto, perły i cukier. W 1605 wyludnione i zniszczone na rozkaz Fernanda III w celu zapobieżenia narastającemu piractwu Brytyjczyków. W latach 1798-1800 w wyniku nieformalnej wojny między USA i Francją przy porcie doszło do bitwy między marines USA oraz załogą francuskiego statku. Złapano w ten sposób francuskiego pirata Sandwicza. W 1898 roku ponownie zaludnione tym razem przez imigrantów z Wysp Kanaryjskich. Od 1844 ponownie zyskuje na znaczeniu jako port handlowy. Niemal całkowicie zniszczone podczas Wojny Restoracyjnej 1863-1865. Zachowało się pełno kreolskich budowanych w starym stylu domów. W obrębie miasta znajduje się lotnisko międzynarodowe imienia generała Gregorio Luperona (sławnej postaci z Wojny Restoracyjnej).

Od końca XIX wieku odbywa się w nim karnawał. Jeszcze bardziej popularny stał się wraz z przybyciem na początku XX wieku kubańskich imigrantów. Główną postacią jest diabeł cojuelo. Festiwale karnawałowe odbywają się od II do III. Każdego roku organizatorzy karnawału wybierają króla Momo. Miasto wyróżnia się wiktoriańską architekturą z początku 1870`s. Za czasów Trujillo powstało wiele nowoczesnych budowli.

Fortaleza San Felipe

Wzniesiona w XVI wieku. Za czasów dyktatora Trujillo służyła jako więzienie. Propagatorem fortu był Álvaro Caballero, który optował by powstał on w Puerto Plata. Zgodę na budowę otrzymano dopiero w 1560. Prace zakończyły się w 1577. Celem konstrukcji było zapobieżenie dalszym najazdom bandytów (głównie korsarzy francuskich i angielskich). Fort nazwano na cześć króla Hiszpanii za czasów którego został wybudowany. Od 1980 zabytek. Obecnie mieści się w nim muzeum, gdzie prezentowana jest artyleria używana podczas bitwy o niepodległość.

Katedra San Felipe Apostol

Wzniesiona w stylu art deco.

Park Independencia

(Park Centralny).

Muzeum Bursztynu

Budynek wyróżnia się kolumienkami i zabytkowymi balustradami. W muzeum otrzymuje się informacje o bursztynie, procesach jego formowania i o górnictwie bursztynowym. Turystów zabiera specjalna założona w 1975 roku kolejka linowa (jedyna taka na Karaibach) do położonej 800 metrów dalej góry Isabel de Torres. (Znajduje się tam ogród botaniczny oraz posąg Chrystusa - replika statuy z Rio de Janeiro). Muzeum założone zostało w 1982 roku w budynku dawnego hotelu Puerto Plata. Sam budynek powstał w 1918 roku, a projektował go hiszpański architekt Marín Gallart i Cantú. Najsławniejszym eksponatem jest uwięziona w bursztynie 40 cm jaszczurka (sam bursztyn ma 42 cm długości).

Mueum Sztuki Taino

Prezentowane w nim są artefakty oraz eksponaty związane z życiem Indian Taino oraz innych karaibskich szczepów, które funkcjonowały w czasach przedkolumbijskich.

Oceaniczny świat

Park wodny na plaży koralowej Cofresi. Zawiera marinę jachtową, akweny z 14 delfinami, las, plaże, egzotyczne ptaki, malajskiego tygrysa. Ostatnio otworzono w nim kasyno.

Latarnia morska

Powstała w 1879 roku. Częściowo zbudowana jest z żelaza. Jej ośmioboczna kopuła (42 m. wysokości) na kamiennym fundamencie posiada doryckie kolumny. Pod koniec XX wieku jej żelazne elementy były tak skorodowane, że zaczęto zbierać pieniądze na renowację. Kwotę uzbierano w 2004.

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA DOMINIKANY
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau
Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński