(San Felipe de Puerto Plata) Stolica prowincji o tej samej nazwie. Port morski. Jego nazwa wywodzi się od Kolumba który zwykł spoglądać z pobliskiej góry na okolicę, jednak prawie zawsze była spowita mgłą, która nadawała jej srebrną barwę. Przybył on w to miejsce 11.I.1493 roku i zasadził trzcinę cukrową. 6.I.1494 roku ojciec Bernardo Boil odprawił tam pierwszą mszę w Nowym Świecie. Samo Puerto Plata założone zostało w 1502. Około 1555 roku miasto często łupione było przez piratów. W IV.1563 roku anglik John Hawkins sprowadził 400 Murzynów z Sierra Leone i przehandlował ich z Hiszpanami za złoto, perły i cukier. W 1605 wyludnione i zniszczone na rozkaz Fernanda III w celu zapobieżenia narastającemu piractwu Brytyjczyków. W latach 1798-1800 w wyniku nieformalnej wojny między USA i Francją przy porcie doszło do bitwy między marines USA oraz załogą francuskiego statku. Złapano w ten sposób francuskiego pirata Sandwicza. W 1898 roku ponownie zaludnione tym razem przez imigrantów z Wysp Kanaryjskich. Od 1844 ponownie zyskuje na znaczeniu jako port handlowy. Niemal całkowicie zniszczone podczas Wojny Restoracyjnej 1863-1865. Zachowało się pełno kreolskich budowanych w starym stylu domów. W obrębie miasta znajduje się lotnisko międzynarodowe imienia generała Gregorio Luperona (sławnej postaci z Wojny Restoracyjnej).
Od końca XIX wieku odbywa się w nim karnawał. Jeszcze bardziej popularny stał się wraz z przybyciem na początku XX wieku kubańskich imigrantów. Główną postacią jest diabeł cojuelo. Festiwale karnawałowe odbywają się od II do III. Każdego roku organizatorzy karnawału wybierają króla Momo. Miasto wyróżnia się wiktoriańską architekturą z początku 1870`s. Za czasów Trujillo powstało wiele nowoczesnych budowli.
Fortaleza San Felipe
Wzniesiona w XVI wieku. Za czasów dyktatora Trujillo służyła jako więzienie. Propagatorem fortu był Álvaro Caballero, który optował by powstał on w Puerto Plata. Zgodę na budowę otrzymano dopiero w 1560. Prace zakończyły się w 1577. Celem konstrukcji było zapobieżenie dalszym najazdom bandytów (głównie korsarzy francuskich i angielskich). Fort nazwano na cześć króla Hiszpanii za czasów którego został wybudowany. Od 1980 zabytek. Obecnie mieści się w nim muzeum, gdzie prezentowana jest artyleria używana podczas bitwy o niepodległość.
Katedra San Felipe Apostol
Wzniesiona w stylu art deco.
Park Independencia
(Park Centralny).
Muzeum Bursztynu
Budynek wyróżnia się kolumienkami i zabytkowymi balustradami. W muzeum otrzymuje się informacje o bursztynie, procesach jego formowania i o górnictwie bursztynowym. Turystów zabiera specjalna założona w 1975 roku kolejka linowa (jedyna taka na Karaibach) do położonej 800 metrów dalej góry Isabel de Torres. (Znajduje się tam ogród botaniczny oraz posąg Chrystusa - replika statuy z Rio de Janeiro). Muzeum założone zostało w 1982 roku w budynku dawnego hotelu Puerto Plata. Sam budynek powstał w 1918 roku, a projektował go hiszpański architekt Marín Gallart i Cantú. Najsławniejszym eksponatem jest uwięziona w bursztynie 40 cm jaszczurka (sam bursztyn ma 42 cm długości).
Mueum Sztuki Taino
Prezentowane w nim są artefakty oraz eksponaty związane z życiem Indian Taino oraz innych karaibskich szczepów, które funkcjonowały w czasach przedkolumbijskich.
Oceaniczny świat
Park wodny na plaży koralowej Cofresi. Zawiera marinę jachtową, akweny z 14 delfinami, las, plaże, egzotyczne ptaki, malajskiego tygrysa. Ostatnio otworzono w nim kasyno.
Latarnia morska
Powstała w 1879 roku. Częściowo zbudowana jest z żelaza. Jej ośmioboczna kopuła (42 m. wysokości) na kamiennym fundamencie posiada doryckie kolumny. Pod koniec XX wieku jej żelazne elementy były tak skorodowane, że zaczęto zbierać pieniądze na renowację. Kwotę uzbierano w 2004.
KONTAKT
|