Kostarowce - wioska w dawnym województwie krośnieńskim (obecnie podkarpackim), w powiecie sanockim. Położona jest na obrzeżu Pogórza Dynowskiego u podnóża Góry Szczodre (472 m.n.p.m.). Była jedną z wiosek założonych przez księcia halickiego Bolesława Jerzego Trojdenowicza w obrębie potoku Różowego. Nazwa osady nawiązuje do słowa „kostyhrowci" oznaczającego graczy w kości. Pierwsze dokumenty pisane wzmiankują o Kostarowcach w 1390 roku. Pierwsza kostarowska cerkiew powstała w 1440 roku. Obecną, drewnianą, pw. Św. Szymona Słupnika wybudowano w roku 1872.
W 1946 roku wysiedlono z wioski greko-katolickich mieszkańców, a parafia zaczęła podlegać pod rzymsko-katolicką parafię strachocką. Jej nazwę przemianowano na Narodzenia NMP . W 1931 roku przerobiono dach świątyni dodając dwie pseudowieżyczki sygnaturkowe o kopulastych, krytych blachą hełmach. Wewnątrz zachowało się oryginalne wyposażenie, w tym ikonostas z XIX wieku. Obok zlokalizowana jest wysoka wolnostojąca dzwonnica z trzema arkadowymi przepruciami, gdzie w centralnym wisi mały dzwon. Zwieńczona jest małym tympanonikiem, na boku i czubku którego znajdują się trzy bulwiaste kopułki. Przypomina miniaturę dzwonnicy kościoła św. Anny w Białej Podlaskiej.
Kościół jest drewniany oszalowany deskami w pionie, pomalowany na soczysto zielono i przypomina domki letniskowe z czasów przed 1989 rokiem. Udekorowany jest do tego kanciastą zwieńczoną namiotowo wieżą. Posiada małe łukowate dzielone na mniejsze szybki okienka.
Pod numerem 79 funkcjonuje Szkoła Podstawowa w Kostarowcach (od 2007 roku im. Św. Andrzeja Boboli). Pierwsza placówka oświatowa powstała w latach 80-tych XIX wieku jako jednoklasowa (w 2005 roku została gruntownie wyremontowana). W 1993 roku dobudowano salę gimnastyczną. Obecny piętrowy budynek wzniesiono w latach dziesiętnych XX wieku. Na ścianie frontowej znajduje się tablica poświęcona patronowi.
Przy przycerkiewnym cmentarzu znajduje się nagrobek Jana Nepomucena. Na terenie wsi zlokalizowany jest też stary folwark ze spichlerzem i stajniami z XIX wieku oraz trzy stawy z wyspami.
Od 1905 roku we wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna.
KONTAKT
Kostarowce
Kostarowce
wioska
Rafał Cezary Piechociński
Podkarpacie
|