Wizy: Polaków nie obowiązują wizy w Kostaryce pod warunkiem, że będą przebywać tam turystycznie do 90 dni. Ci którzy chcą przebywać w kraju dłużej mogą poradzić sobie wyjeżdżając na 2 doby do Nikaragui lub Panamy. Po powrocie mogą ponownie cieszyć się pobytem przez 3 miesiące.
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości ok. 29 USD od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce - w dolarach lub walucie miejscowej przeliczonej po kursie dnia.
Bezpieczeństwo: Kostaryka od zawsze była perełką pod względem bezpieczeństwa w Ameryce Środkowej. Jest to kraj który pod tym względem wyróżnia się w skali ogólnoamerykańskiej. We wszelakich rankingach bezpieczeństwa zawsze znajduje się w pierwszej trójce wraz z Urugwajem i Chile.
Kostaryka uważana jest za najsolidniejszą demokrację na świecie. Od 1948 roku, kiedy rozwiązano armię nigdy nie było w nim niepokojów społecznych.
O Ameryce Środkowej w latach 80-tych XX wieku mówiło się, że jest to amerykańska beczka prochu. Za wyjątkiem Kostaryki wszystkie kraje regionu doznawały zamachów stanu, wojen domowych oraz interwencji Stanów Zjednoczonych. Do normalności należały wybuchy bomb i porwania. Kostaryka była oazą spokoju i pokoju w całej Ameryce. Był to ewenement na skalę światową, że taki kraj znajdował się w obrębie państw wyróżniających się przemocą i wojnami (Salwador, Panama, Nikaragua, Gwatemala, Honduras).
Rzeczą oczywistą było, że kostarykańscy prezydenci chodzili ulicami stolicy bez obstawy. Za wkład w szerzenie pokoju w Ameryce Środkowej, prezydent Oscar Arias Sanchez (1986-1990) otrzymał w 1987 roku pokojową nagrodę nobla.
Tylko w Kostaryce w czasie wyborów prezydenckich lub parlamentarnych można zobaczyć obrazki gdzie z jednego samochodu powiewają dwie flagi rywalizujących ze sobą partii.
Dzisiaj Kostaryka nadal przoduje w peletonie bezpieczeństwa w regionie. Nadal jest to kraj bardzo bezpieczny i spokojny.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych od lat na swojej stronie wypisuje bzdury jakoby był to jeden z najbardziej niebezpiecznych państw Ameryki Środkowej. Jest to efekt biurokratycznych niedouczeń pracowników ministerstwa, którzy zamiast być obiektywnymi bazują na tabloidalnych informacjach na zasadzie im bardziej dramatyczny wpis tym lepszy efekt. Swoje informacje opierają na doniesieniach Stanów Zjednoczonych których obywatele padają od czasu do czasu ofiarami rozbojów czy morderstw, często z racji nacji jaką reprezentują. Polacy w Ameryce Łacińskiej traktowani są zupełnie inaczej.
Jak wszędzie również i w Kostaryce zdarzają się kradzieże, rozboje czy nawet dochodzi do morderstw. Niczym nie różni się to od wydarzeń z krajów typu Belgia, Luksemburg czy Finlandia. Wszędzie można paść ofiarą złych ludzi. W każdym mieście Polski są dzielnice tzw. Trójkąty Bermudzkie w których ryzykowne jest wchodzenie z drogim sprzętem elektronicznym. Jeśli nie będziemy się stosować do podstawowych zasad bezpieczeństw, wówczas wszędzie możemy paść ofiarą przemocy. Nie można afiszować się ze sprzętem fotograficznym, zostawiać niepilnowanych rzeczy, nosić ze sobą całej gotówki.
Statystycznie najwięcej ciężkich przestępstw w Kostaryce dokonują Nikaraguańczycy których w Kostaryce żyje co najmniej pół miliona. Bardzo często zatrudniają się oni w Kostaryce jako pracownicy sezonowi na plantacjach kawy.
Pobyt stały, pobyt tymczasowy: Procedury. Wiza turystyczna, wiza pobytowa, wiza pensionado, wiza rentista, wiza investor.
Kupno złota: Gdzie kupić, w jakich ilościach.
Szczepienia zwierząt: Jakie są wymagane, jak transportować zwierzęta, kwarantanna.
Prawo własności: Kto może nabyć, podatek od nieruchomości, Rejestr Publiczny.
Procedury zakupu posiadłości: Prawnicy, przepisy.
KONTAKT
Kostaryka
San Jose
|