KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
ANANASY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


[Ananas comosus], (sosnowe jabłko). Duży, złocistobrązowy owoc z rozetą kolczastych liści. Pochodzi z Brazylii i Paragwaju. Rozpowszechniony został przez Indian przez północne rejony Ameryki Południowej, Amerykę Środkową do Karaibów (jeszcze przed przybyciem Kolumba). W 1493 roku Kolumb odkrył ananas na Gwadelupie i zabrał go do Europy, gdzie szybko został rozpowszechniony (wówczas konserwowano ananasy w cukrze). Początkowo miał zastosowanie jako lek na szkorbut. W Polsce szklarniowe uprawy zapoczątkował Stanisław Poniatowski. Karaibowie umieszczali ananasy przed wejściami do domów jako symbol przyjaźni i gościnności. Ten zwyczaj przejęli Europejczycy z Anglii i Hiszpanii, którzy wieszali owoce nad drzwiami, często zastępując nimi dotychczasowe rzeźby. Początki komercyjnych upraw datuje się na połowę XIX wieku.

Ananas to jedno- lub wieloletnia bylina. Dorasta do 1,5 m. Ma krótki, gruby pęd z rozetą woskowatych rzemieniopodobnych liści. Zakończony jest kwiatostanem, którego zapylenie nie jest proste ze względu na wąski otwór prowadzący do wnętrza kwiatu. Dlatego nigdy do niego nie dochodzi i w konsekwencji powstają beznasienne owoce (tylko takie są w handlu). Podczas dojrzewania zrastają się z osią kwiatostanu i z przysadkami kwiatowymi w jedną całość i tworzą wielki owalny owocostan, czyli owoc złożony zwany ananasem.

Owoce są owalne i cylindryczne, soczyste i mięsiste, a łodyga stanowi ich rdzeń. Pióropusz liści ponad owocem nosi nazwę korony. Twarda, woskowata skóra może być ciemnozielona, żółta, pomarańczowo-żółta lub (kiedy owoc jest dojrzały) czerwonawa. Miąższ jest biały lub żółty. Ananasy osiągają wagę 1–2, czasami 5 kg.

Nie jest jasno sprecyzowane, jak rozpoznać, czy owoc jest dojrzały. Niektórzy próbują pstrykać je palcami, ponieważ ich zdaniem dojrzałe egzemplarze wydają tępy odgłos. Miąższ zawiera 10–15% cukrów (połowę stanowi sacharoza, resztę glukoza i fruktoza). Po wysuszeniu ilość cukru wynosi 70%. Ponadto owoce bogate są w witaminy A i C (12–40 mg/100 g owocu), B i PP oraz wapń, żelazo, miedź, potas. Pozyskuje się z nich kwasek cytrynowy.

Większość ananasów jest puszkowana i zaledwie 8% z nich jest spożywane na surowo.

Kiedy owoce są przygotowywane do puszkowania, wyrzuca się z nich rdzeń i skórkę. Te resztki razem z dodatkiem melasy mogą być suszone, a następnie ugniatane na paszę dla zwierząt przeżuwaczy. Mogą być również składnikiem diety dla starszych świń. Nie są zalecane dla drobiu. Z włókna ananasowego, tzw. piny, Filipińczycy wytwarzają delikatne tkaniny.

Owoce często są składnikiem popularnego ciasta kokosowo-ananasowego. Czasami poddawane są procesowi fermentacji na alkohol. Posiadają enzym – bromelinę – który ułatwia zmiękczanie mięsa (rozkłada białko i ułatwia trawienie). Dlatego wyciąg z ananasów wykorzystuje się w kremach na cellulit. Enzym ten jednak stanowi przeszkodę w wykorzystywaniu ananasów do wyrobu galaretek (ponieważ galaretka nie stężeje). Intensywny zapach ananasy zawdzięczają estrowi metylowemu kwasu masłowego.

Sok lub miąższ przydatne są na odciski, kurzajki. Plastry można przyklejać na miejsca stłuczone, ropiejące krosty lub wypryski skórne (likwidują obrzęki i stany zapalne). Ananas korzystnie działa na nerki, naczynia wieńcowe, wątrobę i serce. Sok z niedojrzałych ananasów służy jako środek przeczyszczający. Niedojrzałe owoce nie są zalecane dla kobiet w ciąży, ze względu na ryzyko poronienia.

W całym kraju zarejestrowanych jest 1300 plantatorów ananasów. Więcej niż połowa plantacji ananasów znajduje się w północnej części Kostaryki, a reszta na wybrzeżu atlantyckim i w rejonie Golfito. Początek boomu na ananasy sięga roku 1996, kiedy firma Fresh Del Monte wprowadziła na rynek odmianę zwaną „złotą”. W ciągu ostatnich lat eksport tych owoców wzrósł o 92% (w 2002 roku Kostaryka stała się ich drugim najważniejszym eksporterem na świecie, po Wybrzeżu Kości Słoniowej). Wielkość eksportu określa się na podstawie wysyłanych skrzynek, których wagę ustalono na 12 kg. W 2002 roku zysk z eksportu wyniósł 159 mln dolarów, w 2005 wysłano 68,5 mln skrzynek, w 2006 – 80 mln na sumę 413 mln dolarów, a w 2007 – 105 mln o wartości 505 mln dolarów. W 2009 roku wartość eksportu zmalała o 1%. W pierwszych 10 miesiącach roku Kostaryka wyeksportowała ananasy za sumę 478 mln dolarów do 30 krajów świata. W 2010 wartość ta wzrosła do 552 mln dolarów.

W latach 1993–2002 eksport do USA zwiększył się o 473% (3 na 4 ananasy w tamtym kraju pochodziły z Kostaryki). W 2004 roku ananasy przegoniły kawę, stając się drugim rolniczym produktem eksportowym kraju. W 2011 roku uprawiane były na powierzchni 60 tys. ha (w 2009 – 54 tys., w 2006 – 22,4 tys. ha). W okresie 2006–2010 wartość eksportu wzrosła z 430 mln do 666 mln dolarów (produkcja ogółem z 1,36 mln ton do 4,11 mln ton). Rok 2011 zamknął się sumą 743 mln dolarów. W 2010 roku 52% eksportu kierowane było do USA, 48% zaś do krajów Unii Europejskiej: Belgii, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii. Wielu hodowców bananów, trzciny cukrowej i manioku przerzucało się na ananasy.

Kompanie ananasowe oskarżane są o stosowanie pestycydów BROMAC IL. W ramach protestu przeciw temu mieszkańcy okolic Siquirres blokują co jakiś czas autostradę 32 z San José do Limón. W wielu krajach ten środek chwastobójczy jest zabroniony: Belize (od 1990), Niemcy (1993), Szwecja (1993) i Słowenia (1997). W kwietniu 2007 roku sąd wydał nakaz wzięcia pod lupę 26 plantacji w związku z zatruciem rzek i deforestacją. Nowym eksporterem ananasów w Kostaryce jest Sociedad Agroturística Río Celeste. Rozpoczęła działalność w 2006 roku, kiedy wyeksportowała 130 kontenerowców do USA (wartość 700 tys. dolarów). W marcu 2007 roku wysłała 4 pierwsze kontenerowce do krajów Europy: Hiszpanii, Francji i Holandii.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński