KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
ARBUZ, KAWON

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


[Citrullus vulgaris] (melon wodny, sandias, kawon) – jego odmianą jest kawon kolokwinta (arbuz kolokwinta), [Citrullus colocynthis]. Uprawiany jest na gorących terenach przybrzeżnych. Dochodzi do kilkunastu kilogramów wagi. Ma czerwony, bardzo soczysty miąższ z licznymi czarnymi pestkami i zieloną lub marmurkową, twardą skórę. Kawon może osiągnąć masę 15 kg. W 93% składa się z wody.

Panuje przekonanie, że pochodzi w pustyni Kalahari. Tam rośnie arbuz zwany Tsamma [Citrullus lanatus]. Na jednym pędzie rośnie tam do 100 owoców. Czasami nazywa się go melonem cytrusowym. Ma dużo pektyn i dlatego używa się go do dżemów i galaretek. Buszmeni z Kalahari od wieków wykorzystują go jako źródło wody i pożywienia (nasiona bogate są w substancje odżywcze).

Pierwsze wzmianki w postaci hieroglifów o uprawach arbuzów pochodzą sprzed 5 tys. lat z Egiptu. Często malowidła je przedstawiające umieszczane były również na grobowcach faraonów. W pierwszym wieku n.e. dotarły do Chin (dziś Chiny są największym producentem arbuzów na świecie). W XIII wieku sprowadzono je do Europy.

Do 1940 roku trudno jednak było znaleźć dobrej jakości arbuzy w sklepach. Zazwyczaj sprzedawane były lokalnie, z uniknięciem długich transportów. Odmiany bezpestkowe wytworzono w latach 50. W 1986 roku stały się bardzo popularne w supermarketach. W Japonii rolnicy z prefektury Kagawa uprawiają arbuzy kwadratowe, umieszczając je w szklanych pudełkach i pozwalając na nabranie pudełkowych kształtów. Kwadratowe melony są łatwiejsze w magazynowaniu, ale ich koszt często jest dwukrotnie większy od zwykłych arbuzów. W niektórych częściach USA i RPA , melony są wzbogacane alkoholem (wierci się w nich dziurę, przez którą wlewa się trunek i pozwala mu zmieszać się z miąższem).

W Kostaryce wyróżnia się arbuzy Quetzal i Mickey Lee.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński