KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
GWAJAWA TRUSKAWKOWA, GUJAWA TRUSKAWKOWA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


[Psidium littorale], (gwajawa purpurowa, gwajawa chińska, słodki cas, gwajawa japońska, gwajawa peruwiańska) – owoce są okrągłe lub owalne (2,5–4 cm długości). Mają cienką skórkę, czerwoną lub ciemnopurpurową, czasami zielono-żółtą. Cześć środkowa owocu to galaretowaty miąższ, trochę przezroczysty i naszpikowany trójkątnymi, spłaszczonymi pestkami (2,5 mm długości). Te, które mają czerwoną powierzchnię, mają biały miąższ, lekko czerwonawy przy skórce. Żółte zaś charakteryzują się miąższem żółtawym. W smaku trochę przypominają truskawki.

Panuje przekonanie, że gwajawa truskawkowa pochodzi z nizin wschodniej Brazylii, zwłaszcza przy wybrzeżu. Na mniejszą skalę uprawiana jest w pozostałych częściach Ameryk Południowej i Środkowej oraz na Karaibach, w południowej i centralnej Florydzie oraz południowej Kalifornii. W tej ostatniej bardziej uprawia się ją jako roślinę ozdobną niż dla owoców.

Gwajawę truskawkową je się na surowo po oderwaniu kielicha. Wyrabia się z niej galaretki, dżemy, masła i pasty. Na Hawajach i w Saint Kitts i Nevis gotuje na soki.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński