KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
GWAJAWA WŁAŚCIWA, GRUSZLA WŁAŚCIWA, GUJAWA, PSYDIA POSPOLITA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


[Psidium guajava], (gruszla właściwa, gujawa, guawa jabłkowa, psydia pospolita, „śliwka piaszczysta”) – występuje na całym terytorium Kostaryki.

Owoce są bardzo aromatyczne, dojrzałe mają piżmowy zapach. Są okrągłe, owalne lub gruszkowate, wielkości jabłka (5–10 cm długości). Mają cienką, woskowatą, jasnożółtą skórkę, czasami naznaczoną różowymi plamkami. Kiedy są dojrzałe, skórka staje się bardziej żółta. Pod nią jest ziarnista warstwa (gruba na 3–12,5 mm), biała, żółtawa, różowawa lub prawie czerwona. Jest soczysta, kwaśna lub słodkawa i ma konsystencję gęstej śmietany. Właściwy miąższ jest ciemniejszy, soczysty, wypełniony bardzo twardymi pestkami (3 mm długości). W jednym owocu może być od 112 do 535 pestek. Dzięki dużej zawartości pektyn jego konsystencja jest śluzowata. Pestki ułożone są koliście wokół środka owocu.

Podejrzewa się, że gwajawa pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej. Teraz popularna w całej Ameryce, od 1526 roku na Karaibach, w 1847 roku sprowadzona na Florydę. Potem szybko rozpowszechniła się w Indiach i ciepłych terenach Afryki. Czasami uprawiana na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji.

W Kostaryce rośnie na terenach do 1400 m n.p.m. Potrzebuje 1–2 tys. mm opadów rocznie. Bardzo popularna na półwyspie Nicoya (przyzatokowa strona). W 1996 roku rolnicy z Lepanto, Jicaral i Canjelito zaczęli uprawiać jej sadzonki sprowadzone z Tajwanu. Większość zbiorów trafiała na rynek Kostaryki.

Z uwagi na ochronę przed ptakami owoce muszą być zrywane zanim dojrzeją. Zbierane są przez zawieszanie siatek i potrząsanie drzewem. Do transportu każdy owoc powinien być osobno zawinięty w bibułę i spakowany do kartoników, które posiadają 4 warstwy.

Popularne są w galaretkach i jako dodatki do deserów z serem. Podawane są też w formie syropu do lodów, budyniu, wafli. W Kostaryce bardzo popularne są słodycze z gwajawy.

Gwajawy zawierają bardzo dużą ilość witaminy C (300–700 mg/100 g), 15% cukrów, 1,5% białka, karoteny i niacynę.

W RPA i Botswanie są dodawane do płatków śniadaniowych. W Indiach z odparowanego i wysuszonego miąższu z dodatkiem cukru, masła i kwasu cytrynowego sporządza się ser gwajawowy.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński