KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
MANGO INDYJSKIE

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


[Magnifera indica] (mango indyjskie, jabłko tropików) Słodki, soczysty, nerkokształtny owoc o ponętnym zapachu. Wyrasta na końcu cienkiej jak sznurówka gałązki. Jest żółty, zielony lub czerwony i zawiera spłaszczoną pestkę. Jego skórka ma gładką, woskową powierzchnię, a miąższ przypomina brzoskwinię. Wyróżnia się włókienkami biegnącymi radiacyjnie od pestki. Używa się go do sałatek, sosów korzennych, ciast i dżemów. Niedojrzały zawiera dużą ilość witaminy C, dojrzały zaś bogaty jest w witaminę A.

Mango „udomowione” zostało 2 tys. lat p.n.e. Potem rozprzestrzeniło się na Malaje, wschodnią Azję i wschodnią Afrykę. W XVIII wieku przetransportowano je do Brazylii i na Karaiby. Z Meksyku na początku XIX wieku wysłano je na Hawaje. W 1880 roku sprowadzone zostało do Kalifornii (Santa Barbara). Do Europy przytransportowane zostało po brytyjskiej okupacji Indii w XIX wieku. W 1872 roku Brytyjczycy przechwycili statek z ładunkiem mango płynący z Mauritiusu na Haiti, a owoce zasadzili na Jamajce. Z Ameryki mango trafiło do Afryki i Australii.

Istnieje sposób do „zmuszania” drzew do kwitnienia o takiej porze roku, w której normalnie nie kwitną. Stosowany jest na Filipinach i polega na paleniu pod drzewami ognisk z trawy lub innych materiałów pochodzenia roślinnego – przez tydzień.

Największe uprawy w Kostaryce znajdują się wokół Atenas, również w pobliżu plaży Herradura w prowincji Puntarenas oraz w wielu miejscach prowincji Guanacaste. W 2005 roku eksport mango zanotował rekordowy wzrost o 42% (najwyższy ze wszystkich towarów eksportowych Kostaryki). Łącznie kraj sprzedał 9 tys. ton tych owoców. Głównymi odbiorcami były Holandia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Uprawy zajmowały 8 tys. ha.

Drzewa mango kwitną w listopadzie i grudniu. Zbiera się je od lutego do maja. Rok 2006 był już jednak bardzo niekorzystny dla uprawy mango. Spowodowały to silne wiatry, wilgoć i choroby. 25% mango spadło z drzew w stanie niedojrzałym (40% owoców na terenach wietrznych). Zwiększone opady spowodowały rozwój grzybów. Pozostawiały one czarne plamy na owocach, co powodowało spadek ich jakości.

W Alajueli przez katedrą Dziewicy Pilar znajduje się kamienny pomnik dwóch owoców mango.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński