KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
MARAKUJA JADALNA, MĘCZENNICA JADALNA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


[Passiflora edulis] („owoc namiętności”, passiflora, granadilla, męczennica jadalna, jabłko biednych) Owalny (trochę większy od jajka), zielony lub purpurowy owoc (4–7,5 cm szerokości) o twardej, chrupiącej skórze, spiczasto zakończony od strony łodygi, na której wisiał. Skórka zawiera pięć razy więcej witamin niż skórka pomarańczy. Pod nią znajduje się biała, gruba na podobieństwo grejpfrutowej warstwa otoczki. Poniżej znajduje się masa małych membranowych woreczków o podwójnych ściankach wypełnionych pomarańczowym miąższowatym, galaretowatym, przypominającym żabi skrzek sokiem i ok. 250 małych, czarnych lub ciemnobrązowych pestek. Marakuja jest bogatym źródłem witamin A, C, K oraz potasu, wapnia, żelaza i fosforu.

W Kostaryce uprawy marakuj znajdują się w San Carlos, na wybrzeżu Limón, w prowincji Alajuela (San Mateo, Orotina), północnej części prowincji Puntarenas (od ujścia rzeki Río Grande de Tarcoles), północnych rejonach prowincji Guanacaste. W Santa Cecilia de la Cruz w Guanacaste znajduje się ich przetwórnia. W roku 2002 Ministerstwo Rolnictwa zadecydowało o wprowadzeniu jej uprawy w kantonie Alfaro Ruiz (prowincja Cartago). Największa ich obfitość przypada na miesiące od marca do maja i od sierpnia do grudnia.

Przez hiszpańskich odkrywców nazwana została kwiatem męki pańskiej lub męczennicą, bo części kwiatów przypominały im „narzędzia” cierpienia Chrystusa: koronę cierniową, gwoździe, lance i sznury. Drzewo marakui osiąga wysokość 20 m, wyróżnia się gładką miedzianą korą, która łuszczy się, odsłaniając jasnozieloną spodnią warstwę. Po 4 latach od zasadzenia może owocować.

Obecność marakui odkryto na stanowiskach archeologicznych w Peru, co świadczy, że była składnikiem diety tamtejszych tubylców. W XVIII wieku dotarła do Europy. Wcześniej misjonarze przywozili z Meksyku rysunki jej kwiatów. Przed rokiem 1900 purpurowe marakuje sprowadzono na wybrzeża Queensland. W 1933 roku rozpoczęto komercyjne uprawy w Kenii, w 1947 w RPA , w 1958 w Republice Środkowej Afryki, a w 1960 w Ugandzie. W 1988 roku sprowadzono ze Sri Lanki do Indii (stany Madras i Kerala) odmianę żółtą. Na początku XX wieku purpurowa marakuja sprowadzona została z Australii do Izraela. W 1957 roku z Brazylii sprowadzono je do tzw. „trzech sióstr Ameryki Południowej” (Kolumbii, Boliwii i Wenezueli). W 1975 roku pojawiła się w Surinamie.

Dojrzałość marakui poznajemy po tym, że się lekko marszczy. Jeśli natomiast owoc jest zbyt dojrzały, jest bardzo kwaśny. Należy go przepołowić wzdłuż i wygrzebywać miąższ łyżeczką. W Australii nie usuwa się pestek i je się marakuję z cukrem. W innych krajach przesącza się miąższ i oddziela pestki, a sok miesza się z wodą lub innymi sokami (np. pomarańczowym i ananasowym) i słodzi. W RPA , Botswanie i Namibii miesza się to z mlekiem. Soki mogą być przerabiane na syropy, kisiele, desery, słodycze, lody, nadzienia do ciast. W Kostaryce produkuje się wino z marakui zwane Parchata Seco.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński