KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
PEJIBAYES, PALMA BRZOSKWINIOWA, WILHELMKA WYTWORNA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


[Bactris gasipaes] (palma brzoskwiniowa) Spokrewniony z kokosami, czerwono-żółty, rosnący w kiściach po 50–100 sztuk stożkowy owoc palmy pejibaye często sprzedawany jest na stołach wzdłuż dróg. Jadany jest tylko po ugotowaniu, na gorąco i z majonezem. Wygrzebuje się z niego miąższ o konsystencji podobnej do awokado, w smaku przypominający coś pomiędzy kasztanem a dynią. Przez Indian Guaymi uznany był za święty. Jest głównym składnikiem modnego w ostatnich czasach gulaszu pejibaye. Marynowane w occie rdzenie młodych pędów palmy stanowią popularną potrawę palmito. „Serca palmy” wykorzystuje się także do wyrobu sałatek, które z racji ceny w sklepach krajów, gdzie nie rosną te palmy, nazywane są sałatkami milionerów.

Pochodzi z terenów Amazonii w Kolumbii, Ekwadorze, Peru i Brazylii. W Kostaryce pojawił się w czasach przedkolumbijskich i szeroko występuje po jej atlantyckiej stronie. Każda społeczność indiańska miała na swoim terenie ten rodzaj palm. Sadzi się ją także jako drzewo rzucające cień na sadzonki kawy. Mimo że w Kostaryce występuje najliczniej, spotkać ją można również w Gwatemali, Nikaragui i Hondurasie. W Panamie istnieją nawet jej plantacje.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński