Nazwa Słupsk
Nazwa Słupsk pochodzi od nazwy rzeki. Etymologicznie związana jest z polskim słowem „słup”, gdyż na bagiennym terenie słup był nieodzownym elementem np. do budowy umocnień brzegowych czy konstrukcji zagród na słupach. Oznaczać mogła też wieżę lub basztę. Pierwotna kaszubska nazwa brzmiała Stolpsk i służyła jako pierwowzór nazwy niemieckiej Stolp.
Mały Paryż
Słupsk nazywany jest Małym Paryżem lub Paryżem Północy. Jest kilka hipotez takiego przydomku. Jedna z wersji mówi, że słupskie planty, powstałe w miejscu dawnych fos i umocnień obronnych, wzorowane były na rozwiązaniach paryskich. Podług innej Paryż przypominać mają: gwieździsty układ komunikacyjny, wąskie uliczki śródmieścia oraz zaułki pomiędzy nimi. Jeszcze inna wersja nawiązuje do słupskich kamienic, których detale architektoniczne miały czerpać z architektury Paryża. Wielu turystów „paryskości” dopatruje się w konstrukcji dachów słupskich domów, ich załamaniach i rozwiązaniach konstrukcyjnych.
XIX-wieczny przydomek „Paryż Północy” miasto mogło zyskać również ze względu na artystyczny klimat sprzyjający rozkwitowi sztuk i nauk. Stolicę Francji miały też przypominać liczne domy schadzek, z których ówczesne miasto znane było w szerokiej okolicy.
Szaszłyk
Słupsk do 2001 roku posiadał konstrukcję, którą niektórzy w odniesieniu do przydomku odnosili do paryskiej Wieży Eiffla. Była to ustawiona na Rondzie Solidarności w 1977 roku 10-ramienna latarnia. Miała 18 metrów wysokości. Zaprojektował ją Mirosłąw Jaruga, a wykonawcami byli pracownicy Zakładu Urządzeń Okrętowych SEZAMOR. Miała specyficzną, artystyczną formę bowiem jej słup udekorowany był różnej wielkości poziomymi metalowymi spodkami. Całość przezywana była przez słupszczan Szaszłykiem.
Mount Słupsk
W 2005 roku narodził się pomysł by wykorzystać planowaną wyprawę słupskiego wspinacza Radosława Prasowskiego w Himalaje. Mężczyzna miał zdobyć jeden z wciąż niezdobytych szczytów w paśmie i nazwać go na cześć miasta Mount Slupsk.