Położenie
Słupsk leży na Pobrzeżu Słowińskim, na wschodnim krańcu Równiny Słupskiej. Od wschodu miasto graniczy z Wysoczyzną Damnicką. Zlokalizowany jest na obu brzegach Słupi, 18 km od brzegu Bałtyku. Współrzędne geograficzne miasta to 54o28` szerokości północnej i 17o02` długości wschodniej.
Założenie osady z dala od morza wiązało się m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa przed napadami piratów morskich.
Ukształtowanie terenu
Najniżej położony punkt znajduje się w jego północnej części (15 m.n.p.m). Najwyższe wzniesienia zlokalizowane są wzdłuż ulic 3 Maja i Szczecińskiej. Ich wysokość wynosi 60 m.n.p.m. Na odcinku 1 km wysokość zmienia się tam o 45 metrów.
Podział osiedli
W 1977 roku po raz pierwszy ustalono nazwy słupskich osiedli. Z biegiem lat nazwy niektórych z nich ewaluowały. W dniu dzisiejszym miasto podzielone jest na 11 części. Istnieją osiedla: Króla Stefana Batorego, Króla Jana III Sobieskiego, Nadrzecze, Niepodległości, Słowińskie, Westerplatte, Akademickie, Bałtyckie, Piastów, Śródmieście i Ryczewo.
Drugie miejsce
W 2006 roku wręczono puchary laureatom rankingu miast na prawach powiatu. W plebiscycie tym Słupsk uplasował się na drugim miejscu zdobywając 1489 punkty. Plebiscyt organizowany jest przez Związek Powiatów Polskich.
Ławica Słupska
Na morzu Bałtyckim, na północ od Ustki, 25 mil morskich od brzegu znajduje się wał z osadów dennych zwany Ławicą Słupską. Ze względu na zalegające na niej nawet kilkumetrowe głazy polodowcowe nazywana jest potocznie „kamienną rafą”. Jej najpłytsze miejsce ma głębokość 8 metrów.