Słupsk wita kierowców na rogatkach podświetlanymi witkaczami (witaczami w postaci plafonów) z obrazami Witkacego oraz informacją o największej na świecie kolekcji dzieł tego artysty. Przy teatrze znajduje się specjalny przystanek jego imienia, a po ulicach miasta krąży tzw. Witkacobus, autobus oklejony niektórymi elementami obrazów artysty. Na kilku szczytowych ścianach bloków osiedla Niepodległości, w ostatnich latach malowane są reprodukcje obrazów Witkacego.
Witkacy popularny był ze względu na swoją wrażliwość i talent. Był prekursorem sztuki nowoczesnej. Działał w 8 artystycznych zawodach. Spełniał się jako malarz, rzeźbiarz, plastyk, dramaturg, fotograf, poeta, muzyk i filozof. Miał niesłychany talent wydobywania cech charakteru postaci i umiejętnie grał na ludzkich uczuciach.
Historia kolekcji
W 1965 ówczesny dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego Janusz Przewoźny zakupił od zamieszkałego w Lęborku Michała Biruli-Białynickiego 110 obrazów (głównie pasteli) z charakterystycznym symbolem F. P. (Firma Portretowa). Darczyńca początkowo proponował swoją kolekcję muzeom w Gdańsku i Warszawie. Wtedy jednak Witkacy nie był popularny, a ludzie uważali go za narkomana, pijaka i skandalistę. W 1974 roku zakupiono kolejnych 40 obrazów, tym razem od lekarza z Jeleniej Góry – Włodzimierza Nawrockiego. Wśród przekazanych prac był rarytas z 1921 – sztalugowy obraz (Witkacy już wtedy prawie nie uprawiał tego typu malarstwa) - „Jowisz zamieniający się w byka”. Z ostatniej „dostawy” przeważały kompozycje figuralne na tle pejzażu.
W 2006 roku muzeum pozyskało niecodzienny obraz podpisany pełnym nazwiskiem. Dzieło (portret Marcelego Staroniewicza) wyróżniało się też tym, że powstało (co należało do rzadkości) we współpracy z innym autorem. W X 2006 roku przejęto obrazy po Janie Leszczyńskim (14 portretów i 344 dokumenty w postaci listów, kartek pocztowych, rękopisów, maszynopisów i regulaminów Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz).
Co mają lekarze do Witkacego?
Po latach zauważono pewną prawidłowość, mianowicie, że wiele portretów Witkacego pozyskiwano od lekarzy. Wytłumaczeniem tego jest to, że artysta był słabego zdrowia (co pogłębiało zażywanie narkotyków), a za wizyty lekarskie zmuszony był płacić obrazami.
Obecnie kolekcja zawiera już 255 sztuk obrazów (217 portretów malowanych pastelami na papierze, 32 rysunki i 6 obrazów olejnych). Stanowią ją też tzw. szkice balowe z 1926 roku - rysunki pochodzące z balu formistów grupy artystycznej do której należał Witkacy. W kilku salach Muzeum prezentowanych jest jego 120 prac. W gablotach umieszczone są pierwodruki książek Witkacego, pocztówki, kartki pisane do znajomych oraz fotografie. Wśród tych ostatnich cykl „lokomotywy na stacji w Zakopanem” oraz portrety i autoportrety Witkacego z serii tzw. min przedstawiających artystę pod maskami Wielkiego Blagiera.
Techniczna fascynacja
Witkacy fascynował się lokomotywami które fotografował.
16-18 IX 2010 roku zorganizowano w Słupsku Witkacomanię czyli I Festiwal Twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Muzeum Pomorza Środkowego by wyeksponować wszystkie jego dzieła stara się pozyskać w mieście jeden z dwóch zabytkowych spichlerzy.
Zasady
W salach ekspozycyjnych nie można robić zdjęć fleszem ponieważ od światła blednie kredka. Dzieła nie mogą też wyjeżdżać na zaprzyjaźnione wystawy bez nadzoru pracowników muzeum.
Witkacy na pomniku
Witkacy ma też swój akcent na pomniku Karola Szymanowskiego w Słupsku. Na stylizowanej klapie fortepianu widnieją takty dedykowanej Witkacemu I sonaty c-mol na fortepian op.8.
Park Witkacego
Na ul. 11 Listopada w Słupsku planowane jest utworzenie parku im. Witkacego. Jedna z koncepcji zakładała, że jego głównym elementem będzie labirynt utworzony przez krzaki porzeczki krwistoczerwonej.
Witkacy pod strzechy
Co roku organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacy pod strze¬chy”. To jedyny w Polsce konkurs inspirujący do interpretacji twórczości artysty. Mogą w nim brać udział aktorzy, fotografowie, malarze, tancerze oraz inni. Celem jest możliwość zaprezentowania własnej twórczości w różnorodnej formie na podstawie twórczości Witkiewicza. W konkursie rokrocznie uczestniczy około 50 wykonawców z różnych stron Polski i świata.