KONTAKT
FB o Kostaryce







 
NIKARAGUA - EGZORCYZMY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPEDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipedystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


ZABOBONY W NIKARAGUI I LINCZE W GWATEMALI

Mimo, że jest XXI wiek co jakiś czas pojawiają się w mediach informacje o rzeczach jakie nigdy nie powinny już mieć miejsca w obecnych czasach. Traktowane są jako ciekawostki i umieszczane w działach z dziwnymi zdarzeniami. Prym w takich incydentach wiodą kraje Ameryki Łacińskiej i Afryki. Ostatnio tym sposobem zabłysła Nikaragua. Informacja o egzorcyzmie dokonanym na kobiecie i wyganianiu z niej demona szybko obiegła niemal cały świat.

Do zdarzenia doszło przed wejściem do kościoła zielonoświątkowego w miejscowości El Cortezal w Autonomicznym Regionie Północnego Wybrzeża Karaibskiego (RACN). Podczas egzorcyzmów spalono na stosie nagą „opętaną” 25-letnią Vilmę Trujillo. Za całą sprawą stał pastor grupy ewangelickiej Juan Gregorio Rocha Romero, który oskarżył kobietę o bycie opętaną przez demony. Wraz z 4 innymi mężczyznami pojmał ją i poprowadził w kierunku kościoła przed którym były już ułożone kloce z drewna. Kiedy objęły je płomienie wrzucili do nich ofiarę która w ten sposób miała odpokutować za grzechy.

Istnieją dwie wersje powodu dla którego doszło do tego morderstwa. Podług jednej kobieta miała wcześniej doznać ataku szału i rzucać się na ludzi z maczetą. Inna głosi, że diabeł miał posiąść jej duszę po tym jak dopuściła się cudzołóstwa. Mąż kobiety zaprzeczał jednak słowom duchownego i przekonywał, że jego wybranka nigdy go nie zdradziła.

Poszkodowana wyciągnięta została z ognia przez męża i synów, jednak 5 dni później zmarła od poparzeń w jednym ze stołecznych szpitali. Proboszcz twierdził, że Bóg nakazał mu wygonić z opętanej złe duchy za pomocą ognia. Razem ze swoimi kamratami został aresztowany i oskarżony o zabójstwo. Wszyscy zaprzeczają, że przyczynili się do jej podpalenia. Proboszcz broni się, że ofiara sama wskoczyła do stosu bo za wszelką cenę chciała uwolnić się od demona. Twierdzi, że tylko się modlił i na własne oczy widział jak duch nieczysty opuszcza jej ciało.

Aresztowanych przedstawiono opinii publicznej na specjalnej konferencji prasowej. Za każdym z pojmanych stał policjant trzymający na ramieniu oskarżonego rękę. Sprawcom nie zamazywano twarzy w mediach i podawano ich pełne dane osobowe.

W Ameryce Środkowej ludność niejednokrotnie ma dość pospolitych przestępców i sama się z nimi rozprawia. To kolejne przykłady na zachowania które nie są już do zaakceptowania w Europie.

W pobliskiej Gwatemali co rusz dochodzi do aktów linczu na przestępcach którzy dokonują kradzieży lub pobić. Niejednokrotnie policja jest tego świadoma i celowo spóźnia się z przyjazdem na interwencję. Złapani przestępcy w starciu z rozwścieczonym tłumem nie mają szans i zazwyczaj kończy się na ciężkim stanie w szpitalu lub nawet śmierci.

W V.2015 roku w Rio Bravo pobito i spalono żywcem podczas linczu 16-letnią dziewczynę. Stało się to po tym jak ze swoimi towarzyszami z gangu została oskarżona o zabicie 68-letniego motocyklowego taksówkarza. Jako jedyna z grupy została schwytana przez lokalnych mieszkańców. Policja przybyła na miejsce dopiero po fakcie. Kobietę okrążył tłum, a kilku mężczyzn przy aprobacie zgromadzonych obiło ją pięściami na śmierć.

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński