G W A T E M A L A

REKOMPENSATY ZA EKSPERYMENTY MEDYCZNE Z KIŁĄ

13.12.2015

Gwatemala rozważa wypłacenie rekompensat dla rodziny w której trzy osoby były ofiarami przeprowadzanych w 1940`s kierowanych przez USA medycznych eksperymentach. W wyniku takich działań setki osób zachorowało na kiłę. Wspomniana rodzina była poddawana eksperymentom w latach 1946-1948. Wówczas 1.300 osób z Gwatemali (więźniowie, prostytutki, żołnierze i pacjenci szpitali) było narażonych lub celowo zarażanych chorobami wenerycznymi jak kiła i rzeżączka. Przynajmniej 83 osoby poddane eksperymentowi zmarły.

W 2010 roku Barrack Obama oficjalnie przeprosił za jak to określił zbrodnię przeciw ludzkości. Wówczas nawoływał do zastosowania remedium na takie złe działanie, nie stwierdził jednak konkretnie żadnej formy pomocy.

Eksperymenty zostały ujawnione przez Susan Reverby, profesor Koledżu Wellesley w USA. Wpadła ona na ten ślad śledząc zapiski zostawione przez zmarłego w 2003 roku specjalistę chorób intymnych Johna Charlesa Cutlera, który przewodził tym eksperymentom. Cutler był też uwikłany w inny kontrowersyjny amerykański eksperyment medyczny (1950-1972) badający postępy w przypadku nieleczonej kiły u biednej populacji Alabamy.

W związku z eksperymentami w Gwatemali, w IV.2015 roku złożono pozew w imieniu 774 powodów przeciw Uniwersytetowi Johnsa Hopkinsa oraz Fundacji Rockefellera o odszkodowanie w wysokości 1 bln $. Wcześniej, w 2012 roku podobnej klasy pozew został oddalony.