Gwatemala

KONTAKT
FB o Kostaryce

GwatemalaGwatemala Gwatemala Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl Gwatemala
GWATEMALA
Gwatemala pppppppppGwatemala

24.II.2017

Druga w roku erupcja wulkanu Fuego

Wulkan Fuego wypuścił z siebie chmurę popiołu oraz lawę. Osady opadły na okoliczne miejscowości i dotarły na obrzeża stolicy. Jest to jeden z trzech (Fuego, Santiaguito, Pacaya) (więcej)

23.II.2017

Armia przejęła cumujący statek aborcyjny

Do gwatemalskiego wybrzeża (port Quetzal) zacumował statek aborcyjny z Holandii. Niemal natychmiast na pokład weszło wojsko i zatrzymało część załogi. Stowarzyszanie Kobiety na (więcej)

23.II.2017

Stany Zjednoczone chcą ekstradycji byłych dygnitarzy

Stany Zjednoczone będą się domagać ekstradycji byłej wiceprezydent Gwatemali Roxany Baldetti oraz ministra spraw wewnętrznych Mauricio Lopeza pod zarzutem udziału w (więcej)

13.II.2017

Zamordowanie dwóch chłopców przez porywaczy

W pogrzebie dwóch zamordowanych przez porywaczy indiańskich chłopców uczestniczyły tysiąc ludzi. Ceremonia odbyła się w Cerro Alto - miejscowości na zachód od stolicy kraju. (więcej)

7.II.2017

Aresztowano sędzię Sądu Najwyższego (korupcja)

Aresztowano sędzię Sądu Najwyższego Blancę Stalling pod zarzutem korupcji. Kobieta aresztowana została podczas spaceru po stołecznych ulicach. Kilka godzin wcześniej policja (więcej)

17.I.2017

Aresztowano syna oraz brata urzędującego prezydenta

Aresztowano brata (Sammy Morales) i syna (Jose Morales) prezydenta Jimmy Moralesa, którym zarzuca się defraudację i pranie brudnych pieniędzy. Sam Morales wybrany został (więcej)

15.I.2017

Z Gwatemali uciekają skorumpowani sędziowie

W Gwatemali dochodzi do ucieczki sędziów z kraju ponieważ członkowie sądów wyższych naciskali na nich w sprawie oskarżonych członków swoich rodzin. Jednym z nich był Carlos (więcej)

8.I.2017

Wulkan Acatenango domaga się ofiar

6 gwatemalskich wspinaczy zginęło podczas wejścia na wulkan Acatenango. 2 innych zostało rannych. Ofiary zmarły na skutek hipotermii. Wspinacze należeli do dwóch różnych grup (więcej)

29.XII.2016

Rozbił się mały samolot

W wypadku małego samolotu ranny został gwatemalski pilot i dwóch turystów (ze Stanów Zjednoczonych i Gwatemali). Do wypadku doszło wkrótce po poderwaniu się do lotu z (więcej)

22.XII.2016

Gwatemala krok w przód do legalizacji małżeństw homoseksualnych

Parlamentarzyści z różnych partii przygotowują inicjatywę reformy kodeksu cywilnego która legalizowałaby małżeństwa jednopłciowe. Ich zdaniem osoby homoseksualne powinny mieć (więcej)

21.XII.2016

W Gwatemali szerzy się przemyt narkotyków na małą skalę

65% narkotykowego przemytu odbywa się kutrami lub łodziami wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Zdaniem organów ścigania ostatnio obserwuje się tendencję rozszerzania się popularności (więcej)

20.XII.2016

16 rok cyklu erupcyjnego wulkanu Fuego

Wulkan Fuego położony na granicy trzech departamentów: Escuintla, Chimaltenango i Sacatepequez rozpoczął 16 rok swojej erupcji od umiarkowanych i głośnych wybuchów. W (więcej)

7.XII.2016

Gwatemalczycy palą kukłę Trumpa

W Gwatemali podczas tradycyjnego przedświątecznego Festiwalu Palenia Diabłów zniszczono kukły znanych postaci, w tym Donalda Trumpa. Stwór wykonany był z kartonu i (więcej)

4.XII.2016

Pożary zniszczyły 26.273 ha lasów

Z powodu pożarów w okresie X.2015-IX.2016 zniszczeniu uległo 26.273 ha lasów, ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przez cały sezon 2015-2016, (więcej)

22.XI.2016

Pierwsza szczepionka na dengę

Francuska firma Sanofi Pasteur zapowiedziała wejście na rynek pierwszej na świecie szczepionki przeciw dendze Dengvaxia. Trójdawkowy środek przeznczony będzie dla osób (więcej)

15.XI.2016

Dziewczynki wciąż zmuszane do zamążpójścia

Rok po tym jak w Gwatemali wszedł w życie przepis o zakazie małżeństw dzieci, wiele biednych rodzin dla których była to forma zarobku nadal udostępnia swoje córki do (więcej)

13.XI.2016

Powstaje pierwsze w regionie Muzeum Holokaustu

Powstaje pierwsze w regionie muzeum poświęcone Holokaustowi. Obecnie w budynku prezentowane są wystawy czasowe. Wkrótce otwarta zostanie stała ekspozycja pod nazwą (więcej)

22.IX.2016

Gwatemalski prokurator zatrzymany za ucieczkę z miejsca wypadku

Orlando López prokurator który badał wiele spraw krwawych morderstw z czasów wojny domowej i który aresztował wielu byłych wojskowych pod zarzutem stosowania przez nich (więcej)

22.IX.2016

Ulewy i stan klęski żywiołowej w kilku departamentach

Ponad 50.000 domów zostało nadwerężonych w wyniku silnych ulew i powodzi w Gwatemali. Blisko 70% z nich wymagać będzie kapitalnego remontu. Pośrednio i (więcej)

20.IX.2016

Wypadek w porcie. Statek osunął się na nabrzeże

Kontenerowiec Cygnus utracił stabilność i oparł się o nabrzeże w karaibskim porcie Gwatemali - Santo Tomas de Castilla. Operatorem i właścicielem wykonanej w roku 2000 (więcej)

19.IX.2016

W rodzinie prezydenta skandal goni skandal

Skandal korupcyjny dotknął rodzinę urzędującego prezydenta Gwatemali Jimmy`ego Moralesa. Prowadzone jest śledztwo przeciw jego synowi Juanowi Manuelowi Moralesowi i (więcej)

16.IX.2016

Sąd wydaje zakaz opuszczania kraju członkom rodziny prezydenta

Sąd zakazał starszemu synowi prezydenta Jimmy`ego Moralesa - José Manuelowi Moralesowi Marroquínowi i bratu - Samuelowi Moralesowi Cabrerze opuszczenie kraju w (więcej)

15.IX.2016

Indianie walczą z wyrębem lasów

Grupy Indian organizują się w walce przeciw masowemu wyrębowi lasów w kraju. Tubylcy zaczynają być świadomi, że zarówno legalny jak i nielegalny wyrąb będzie miał negatywny (więcej)

6.IX.2016

9 ofiar osuwiska błotnego

W położonej na południu od stolicy Santa Isabel, w wyniku osuwiska błotnego zginęło 9 mieszkańców. Jeden chłopiec uznany został za zaginionego. Do zdarzenia doszło w wyniku (więcej)

5.IX.2016

Homofobiczna przemoc wobec parlamentarzystki lesbijki

Parlamentarzystka i lesbijka Sandra Moran jest aktywistką środowiska LGBTI. Do parlamentu wybrana została w ostatnich wyborach z IX.2015 roku razem ze swoimi dwoma (więcej)

9.VIII.2016

Amerykanie deportują winnego masakry w Gwatemali

Były gwatemalski żołnierz Santos Lopez Alonzo został deportowany ze Stanów Zjednoczonych do Gwatemali. Po wylądowaniu na lotnisku w stolicy eskortowany był przez (więcej)

4.VIII.2016

Huragan Earl wietrzy północną Gwatemalę

Gwatemalę nawiedził tropikalny sztorm Earl. Jego siła wynosiła 65 km/h. Przeszedł przez północną część Gwatemali powodując wylewy rzek i spustoszenie w lasach. Wiele dróg i (więcej)

17.V.2016

Wulkan Fuego wyrzuca kolumnę popiołu

Rozpoczęła się ewakuacja ludności z obrębu wulkanu Fuego. Przedstawiciele Gwatemalskiego Narodowego Instytutu Sejsmologicznego i Wulkanologicznego oświadczył, (więcej)

7.V.2016

W kraterze wulkanu Santiaguito zwiększa się poziom magmy

Ponownie daje o sobie znać wulkan Santiaguito. Wulkanolodzy informują, że po raz pierwszy od kilku lat poziom magmy jest bardzo blisko krateru. Na wschodnich stokach wulkanu (więcej)

26.IV.2016

Tragedia na wysypisku śmieci

Z powodu silnych deszczy na stołecznym wysypisku doszło do osuwiska hałdy śmieci. Pogrzebanych zostało 3 zbieraczy (tzw. guajeros) poszukujących materiałów recyklingowych. (więcej)

18.IV.2016

Wybuch wulkanu Santiaguito

Wybuchł wulkan Santiaguito w zachodniej prowincji Quetzaltenango. Narodowy Instytut Sejsmiczny, Wulkanologiczny, Meteorologiczny i Hydrologiczny informuje o ulatniającym (więcej)

14.IV.2016

Komisja sygnalizuje, że prezydent brał 25 mln $ łapówek

Komisja antykorupcyjna ogłosiła, że były prezydent Gwatemali Otto Perez Molina oraz wiceprezydent Roxana Baldetti przyjęli co najmniej 25 mln $ łapówki od hiszpańskiej firmy (więcej)

14.IV.2016

Gwatemala będzie eksportować mango do Chile

Ministerstwo Ekonomii (Mineco) podpisało z władzami Chile umowę na eksport mango. Wejdzie ona w życie po zatwierdzeniu przez Najwyższą Izbę Kontroli Chile. Wznowiono też (więcej)

13.IV.2016

Zapadł się tunel w kopalni złota i srebra

Zapadł się tunel w kopalni złota i srebra Marlin w gwatemalskim departamencie San Marcos. Uwięziony został w nim jeden z pracowników. Kopalnia należy do spółki Goldcorp. Jest to (więcej)

3.II.2016

Pierwszy proces o gwałty podczas wojny domowej

W Gwatemali ma miejsce historyczny proces. Podług aktywistów ds. praw człowieka pierwszy raz w stan oskarżenia postawionych jest dwóch wojskowych (Heriberto Valdez Asig (więcej)

14.I.2016

Syn prezydenta z zakazem opuszczania kraju

Otto Perez Leal (syn osadzonego w więzieniu byłego prezydenta Otto Pereza Moliny) otrzymał sądowy zakaz opuszczania kraju. Stało się tak dlatego, że ciążą na nim zarzuty karne o (więcej)

8.I.2016

Skazanie winnych masakry na nikaraguańskich pasażerach autobusu

Sąd skazał 6 przemytników narkotyków za ostrzelanie w 2008 roku autobusu pełnego ludzi i później spalenie ciał ofiar na posiadłości jednego z nich. Podobno do masakry doszło na skutek (więcej)

5.I.2016

Aresztowanie 13 wojskowych emerytów

Siły specjalne Gwatemali aresztowały 13 emerytowanych oficerów. Oskarża się ich o porwania oraz inne przestępstwa związane z prawami człowieka których mieli dopuścić się podczas wojny domowej. (więcej)

3.I.2016

Wulkan Fuego rozpoczyna rok od plucia popiołem

Znajdujący się w pobliżu stolicy wulkan Fuego wyrzucił z siebie na 7 km w górę kolumny popiołu. Tym samym po kilku miesiącach ciszy rozpoczął nową aktywność eksplozywną. Towarzyszyły temu (więcej)

1.I.2016

Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok na trucicielach rzeki

Sąd Apelacyjny podtrzymał bezprecedensowy wyrok o świadome niszczenie środowiska na hiszpańskiej firmie uprawy palmy olejowej Empresa Reforestadora de Palma de Petén SA (REPSA). (więcej)

1.I.2016

Zamieszki w więzieniu w Puerto Barrios

W wyniku zamieszek w więzieniu w Puerto Barrios na wybrzeżu karaibskim zginęło 8 osadzonych (w tym 2 poprzez ścięcie), a 20 zostało rannych. Do zamieszek doszło po północy kiedy więźniowie (więcej)

13.XII.2015

Rekompensaty za eksperymenty medyczne z kiłą

Gwatemala rozważa wypłacenie rekompensat dla rodziny w której trzy osoby były ofiarami przeprowadzanych w 1940`s kierowanych przez USA medycznych eksperymentach. W (więcej)

8.XII.2015

Gwatemala chce zapewnień Meksyku w sprawie uchodźców

Gwatemala oznajmiła, że potrzebuje zapewnienia ze strony Meksyku, że ten zezwoli tysiącom Kubańczyków na przekroczenie granicy zanim ta pozwoli im na tranzyt przez swoje (więcej)

29.XI.2015

Walki gangów w więzieniu. 16 osób zginęło.

W walkach pomiędzy rywalizującymi gangami w więzieniu o zaostrzonym rygorze Granja Penal Canadá (departament Escuintla) zginęło 16 osób. Armia i policjanci otoczyli obiekt w (więcej)

25.X.2015

Wyniki wyborów prezydenckich w Gwatemali

Wybory prezydenckie w Gwatemali wygrał Jimmy Morales. Reprezentował Narodowy Front Konwergencji (FCN) i zdobył 67% poparcia. Jego rywalka Sandra Torres, była pierwsza (więcej)

8.X.2015

Domy dla ofiar osuwiska błotnego

Chodzi pogłoska, że ocaleni 1.X z osuwiska błotnego mieszkańcy mogą być relokowani na wywłaszczony teren osławionego przemytnika narkotyków Marvina Montiela Marína, (więcej)

8.X.2015

Wizja rządów Jimmiego Moralesa

Kabareciarz Jimmy Morales może zostać wybrany 25.X prezydentem Gwatemali. Stanie wówczas w dogrywce z populistyczną byłą pierwszą damą Sandrą Torres. Jego wygrana w (więcej)

1.X.2015

Osuwisko błotne w Santa Catarina Pinula

Przynajmniej 131 osób zginęło w wyniku osuwiska błotnego które uderzyło w miasto Santa Catarina Pinula, 15 km na E od stolicy. Wciąż ponad 300 osób zostaje uznanych za zaginione. (więcej)

18.IX.2015

Zabicie aktywisty ekologicznego. Katastrofa ekologiczna na plantacjach.

Aktywista indiański (nauczyciel i radny miejski Narodowego Zjednoczenia dla Nadziei UNE) Rigoberto Lima Choc, sprzeciwiający się produkcji oleju palmowego został zastrzelony przed (więcej)

14.IX.2015

Kandydat się wycofuje. Oskarżenia o fałszerstwa I tury.

Z wyścigu o fotel prezydenta wycofał się konserwatysta Manuel Baldizón. Utrzymuje on że pierwsza tura wyborów (6.IX) została sfałszowana. Tym samym 25.X wygrany pierwszej tury (więcej)

2.IX.2015

Sytuacja przed wyborami. Starcia demonstrantów.

Prezydent Otto Pérez Molina został oskarżony o malwersacje i defraudacje w tzw. aferze La Linea. Podał się do dymisji mimo, że jeszcze 1,5 tygodnia wcześniej zapewniał, że nie (więcej)

21.VIII.2015

Aresztowana wiceprezydent Roxana Baldetti

Aresztowano byłą wiceprezydent Roxanę Baldetti. Stało się to dzień po tym jak policja przeszukała jej dom pod zarzutem multimilionowych defraudacji, w momencie gdy ona sama (więcej)

4.VIII.2015

Efrain Rios Montt zamiast do szpitala trafi do kliniki

Sąd Apelacyjny zgodził się na wysłanie Efraína Ríosa Montta na badania psychiatryczne nie do Szpitala Psychiatrycznego Federico Mora (gdzie pierwotnie międzynarodowi orzecznicy (więcej)

20.VI.2015

Wiosna ludów w Ameryce Środkowej

20.VI na głównym skwerze stolicy Gwatemali zebrał się protestujący 500-osobowy tłum, który wyposażony w gwizdki i wuwuzele odśpiewywał hymn. Dwa dni wcześniej Sąd (więcej)

23.VII.2015

Ekstradycja dilera narkotyków, członka kartelu narkotykowego Zetas

Gwatemala dokonała ekstradycji do USA Jairo Orellana Moralesa domniemanego członka kartelu narkotykowego Zetas. W 2013 roku USA nałożyły na niego sankcje finansowe, (więcej)

22.VII.2015

Efrain Rios Montt ma wznowiony proces o ludobójstwo

Rozpoczął się ponowny proces byłego dyktatora Efraína Ríos Montta. Nie jest jasne jednak czy zdoła on stanąć przed sądem. Miesiąc temu bowiem w raporcie Narodowego Instytutu (więcej)

22.VII.2015

Naukowcy odkryli hieroglify – pozostałość cywilizacji Majów

Archeolodzy z Zespołu Archeologicznego La Corona odkryli w północnej Gwatemali 3 dobrze zachowane antyczne płyty Majów. Największa miała metr wysokości. Datuje się je na (więcej)

21.VII.2015

Pomór ryb w północnym departamencie El Peten

Biuro Narodów Zjednoczonych w Gwatemali stwierdziło, że większość rzek na północy Gwatemali zostało skażonych pestycydami używanymi do uprawy palmy olejowej. Stanowi (więcej)

21.VII.2015

Rozstrzelanie kandydatów na burmistrzów

W San Miguel Duenas (departament Gwatemala) rozstrzelani zostali kandydat na burmistrza Horacio Quinones (z partii Todos) oraz trzej jego ochroniarze. Wcześniej w Nueva (więcej)

30.VI.2015

Wulkan Fuego brudzi

Władze wydały oświadczenie o zagrożeniu wynikającym z aktywności wulkanu Fuego. W ciągu dnia ze stożka wydobywały się chmury. Jednocześnie targany był wewnętrznymi (więcej)

17.VI.2015

Prezydent ignoruje komisję śledczą. Kryzys polityczny.

W ubiegłym tygodniu, Sąd Najwyższy zatwierdził wniosek o utworzeniu parlamentarnej komisji śledczej, która miałaby rozważyć uchylenie immunitetu prezydenta Otto Péreza (więcej)

15.VI.2015

Małżeństwo 12-latki. Dzieci na ceremoniach ślubnych.

Rozpoczął się proces przeciw burmistrzowi Edgarowi Leonelowi Lopezowi de Leon z miasta Almolonga (departament Quetzaltenango) który zaaprobował małżeństwo 12-latki ze (więcej)

9.VI.2015

Sondaże wyborcze. Prowadzenie populistycznego prawicowca.

W wyniku dwóch dużych skandali korupcyjnych które od 7 tygodni szargają Gwatemalą, podług sondaży przed wrześniowymi wyborami wciąż prowadzi populistyczny prawicowiec (więcej)

3.VI.2015

Hurtowe zabójstwa prawników. Rozstrzelania na ulicach stolicy.

W stołecznej dzielnicy Zona 9 zastrzelono Francisco Palomo Tejada - prawnika dyktatora Efraína Ríosa Montta. Mężczyzna zastrzelony został przez 2 napastników w czasie gdy (więcej)

22.V.2015

Lincz na dziewczynie. Policjanci przybyli po fakcie.

W Rio Bravo pobito i spalono żywcem podczas linczu 16-letnią dziewczynę. Stało się to po tym jak ze swoimi towarzyszami z gangu została oskarżona o zabicie 68-letniego (więcej)

21.V.2015

Kolejne zwolnienia w rządzie i banku. Skandal korupcyjny.

Prezydent Otto Pérez Molina zwolnił 3 ministrów w związku ze skandalem korupcyjnym w jego rządzie. Wśród zwolnionych są: Minister Spraw Wewnętrznych Mauricio López (tzw. (więcej)

16.V.2015

Protesty antyprezydenckie. Tysiące demonstrantów na ulicach.

Ulice stolicy Gwatemali, zapełniły się tysiącami demonstrantów, którzy protestowali przeciwko szalejącej korupcji na szczytach władzy. Domagali się ukarania winnych i dymisji (więcej)

10.V.2015

Raper oskarżony za żart na Twitterze

Gwatemalski raper Fernando Reynoso (zwany jako Mr. Fer) pozwany został przez biuro prokuratora ds. dyskryminacji i rasizmu za żart jaki opublikował na Twitterze. Na swoim (więcej)

7.V.2015

Rezygnacja wiceprezydent Roxany Baldetti

Do dymisji podała się wiceprezydent Roxana Baldetti. 2 dni temu Sąd Najwyższy wezwał parlament do zniesienia immunitetu Baldetti. Stało się to po tym jak ujawniono, że jeden z jej (więcej)

23.IV.2015

Międzynarodowa Komisja Przeciw Bezkarności zostaje

Prezydent Gwatemali Otto Pérez Molina zapowiedział że zezwoli na kolejne 2 lata działalności ONZ-towskiej Międzynarodowej Komisji Przeciw Bezkarności w Gwatemali (więcej)

16.IV.2015

Aresztowanie urzędników Izby Skarbowej

Aresztowano 20 urzędników którzy są byłymi i obecnymi pracownikami Izby Skarbowej. Oskarża się ich, że w zamian za łapówki pobierali mniejsze cła od przedsiębiorców. (więcej)

27.III.2015

Aresztowanie zabójcy kamerzysty

W Mixco (na zachód od stolicy) Policja gwatemalska pojmała Antonio Televario Navichoca - domniemanego zabójcę kamerzysty TV w południowej Gwatemali. Miał on kierować (więcej)

11.III.2015

Prognozy ze smartfonami. Nowe technologie.

Do 2020 roku smartfony będą stanowiły 63% wszystkich telefonów w Gwatemali. W 2014 roku było ich 25%. W całej Ameryce Łacińskiej zaś 32%. (więcej)

11.III.2015

Przebudza się wulkan Santiaguito. Erupcja popiołu.

Wulkan Santiaguito zaczął ziać ogniem i zasypywać okoliczne miejscowości popiołem. Powstały wysokie na 400 metrów kolumny popiołu. Jednocześnie od kilku tygodni popiół (więcej)

11.III.2015

Zastrzelenie dziennikarzy w Mazatenango

W Mazatenango uzbrojony sprawca na motorze zastrzelił 2 dziennikarzy, a trzeciego zranił. Zabitymi są Danilo López z Prensa Libre i Federico Salazar z radia Nuevo Mundo. Rannym (więcej)

9.III.2015

Zamach przed szpitalem w Guatemala City

Przed drugim największym szpitalem w stolicy - San Juan de Dios doszło do zamachu. granatowego wyrzuconego Z przejeżdżającego obok samochodu wyrzucono granat. Zginęła (więcej)

5.III.2015

Niepewny los dotacji USA. Oskarżenia wysokich urzędników państwowych.

Były wojskowy i obecny prezydent Otto Pérez Molina (na którym ciążą zarzuty o pogwałcenie praw człowieka podczas 36-letniej wojny domowej) oświadczył, że nie ugnie się (więcej)

28.II.2015

Trzęsienie ziemi 5,5R w okolicach Escuintla

Gwatemalę nawiedziło trzęsienie ziemi w skali 5,5R. Jego epicentrum znajdowało się 89 km na południowy-zachód od Escuintla, na głębokości 33 km. (więcej)

27.II.2015

Gwatemala i Honduras podpisują porozumienie o unii celnej

Gwatemala i Honduras podpisały bilateralne porozumienie tworzące unię celną mającą zarówno ukrócić ucieczki ich obywateli do USA jak i poprawić warunki ekonomiczne. (więcej)

26.II.2015

Testowanie paliwa etanolowego. Molasa z trzciny cukrowej.

Minister Środowiska Gwatemali przedstawił czteromiesięczny plan pilotażowy polegający na testowaniu paliwa etanolowego w 25 samochodach i 5 motocyklach. Rząd będzie stosował (więcej)

25.II.2015

Problemy psychiczne ludności po wojnie

Naukowcy z Uniwersytetu San Carlos w Gwatemali ustalili, że z powodu wojny domowej (1960-1996) wielu mieszkańców cierpi na choroby psychiczne. Udowodniono, że osoby które (więcej)

25.II.2015

Prezydent Alfonso Portillo powraca z ekstradycji

Były prezydent Gwatemali Alfonso Portillo powrócił do kraju po 9 miesiącach spędzonych w więzieniu w USA za pranie brudnych pieniędzy. Miał on wątpliwe wyróżnienie bycia (więcej)

23.II.2015

Planowany gazociąg Meksyk-Gwatemala

Meksyk i Gwatemala postanowiły zwołać w pierwszym kwartale 2015 roku szczyt inwestycyjny na którym mają być analizowane zasoby ropy i gazu po obu stronach granicy. (więcej)

23.II.2015

Protesty na drogach. Niedopuszczanie do nacjonalizacji sektora energetycznego.

W wielu miejscach kraju protestowały setki członków Komisji Rozwoju Rolnictwa (CODECA). Wśród ich żądań było odrzucenie nowych propozycji rządu w sprawie pensji (więcej)

20.II.2015

Interpretacja znalezionych w lesie murali

Znalezione w 2010 roku w gwatemalskim lesie deszczowym (Xultun) murale mogą ukazywać portrety doradców rodziny królewskiej Majów. Postacie na muralu to intelektualiści (więcej)

16.II.2015

Marsz w Totonicapan przeciw podwyżce energii

Indianie organizują się w nową polityczną partię: Zjednoczenie dla Rewolucji Demokratycznej (CRD). Jej liderem jest Jose Luis Siguil. Jest to odpowiedź na represje do (więcej)

16.II.2015

Nowe pensje minimalne

Zdaniem ekspertów ostatnia decyzja rządu Gwatemali o zróżnicowaniu pensji minimalnej w celu promowania lokalnego przemysłu nie tylko pogwałca zobowiązania kraju odnośnie praw (więcej)

15.II.2015

Eksport awokado w Gwatemali

Obecnie w kraju pod uprawę awokado przeznaczonych jest 7.500 ha. Najlepszymi miesiącami na eksport gwatemalskich awokado jest okres XII-III. (więcej)

11.II.2015

Zamknięcie lotniska po erupcji wulkanu Fuego

Po erupcji wulkanu Fuego zawieszono międzynarodowe loty na lotnisku w stolicy kraju. Popiół przysypał bowiem pasy startowe. Aby nie wdychać dymu mieszkańcom sugerowano (więcej)

26.I.2015

Zła sytuacja dziennikarzy. Zarzuty za krytykowanie prezydenta.

Gwatemalskie Stowarzyszenie Dziennikarzy ostrzega przed atmosferą zagrożenia jaka panuje w środowisku dziennikarskim przed nadchodzącymi wyborami. Ci bowiem skarżą się na (więcej)

19.I.2015

Skazany szef policji za masakrę w ambasadzie Hiszpanii

Sąd w Gwatemali skazał byłego szefa policji Pedro García na 90 lat więzienia za masakrę Indian, robotników i studentów w hiszpańskiej ambasadzie w 1980 roku. Gwatemalą rządził (więcej)

9.I.2015

Plaga na plantacjach kawy i środki grzybobójcze

Miguel Medina - lider Stowarzyszenia reprezentującego gwatemalskich plantatorów kawy (Narodowe Stowarzyszenie Kawy Anacafe) twierdzi, że rząd powinien się obudzić i poczuć (więcej)

7.I.2015

Amerykanie adoptują lub zlecają porwania dzieci w Gwatemali

Bardzo popularne wśród Amerykanów było adoptowanie dziecka z Gwatemali. W samym 2006 roku adoptowano 4.000 dzieci. Opłata za takie dziecko wynosi dziesiątki tysięcy $. (więcej)

1.I.2015

Statystyka eksportu kawy w 2014 roku

Gwatemala jest 8 krajem świata pod względem eksportu kawy, za Peru i przed Meksykiem. Stanowi to 3,5% całego światowego eksportu. Pierwszymi krajami są Brazylia (26,7%), (więcej)

Gwatemala

Ameryka Środkowa

Rafał Cezary Piechociński

wydarzenia

Gwatemala

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


Gwatemala


ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński