KONTAKT
FB o Kostaryce
Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl 
GWINEA-BISSAU
Gwinea-Bissau pppppppppGwinea-Bissau

8.V.2017

Prezydent wstrzymuje eksport nerkowca zachodniego

Prezydent Gwinei-Bissau Jose Mario Vaz wstrzymał sprzedaż nerkowców zachodnich na kilka tygodni przed rozpoczęciem zbiorów. Stało się to po tym jak stwierdzono szmuglowanie (więcej)

1.V.2017

Prezydent oczekuje interwencji ECOWAS

Prezydent Gwinei-Bissau Jose Mario Vaz oświadczył podczas jednodniowej wizyty w stolicy Liberii, że oczekuje interwencji państw należących do Wspólnoty Gospodarczej Państw (więcej)

25.IV.2017

Gwinea-Bissau nie wywiązała się z porozumienia

Członkowie Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) opowiedzieli się za sankcjami dla Gwinei-Bissau, która nie wywiązała się z zawartych wcześniej w (więcej)

9.IV.2017

Katastrofa statku na archipelagu Bijagos. 10 zabitych.

Przynajmniej 10 osób zginęło, kiedy w wyniku złej pogody przewróciła się łódź w obrębie archipelagu Bijagos. Na jej pokładzie znajdowało się 45 pasażerów. Jak dotąd uratowano 18 z (więcej)

24.III.2017

Greenpeace walczy z nadmiernymi połowami

Greenpeace oraz Departament Nadzoru Rybołówstwa Gwinei-Bissau (FISCAP) zatrzymało w porcie Bissau 4 jednostki, których właściciele zalegali z opłaceniem kar grzywny za (więcej)

10.III.2017

Demonstracja niezadowolenia z prezydenta Jose Mario Vaza

Tysiące protestujących przemaszerowało ulicami Bissau domagając się usunięcia prezydenta Jose Mario Vaza. Od ponad roku w kraju nie zebrał się parlament. Polityka zdominowana jest (więcej)

28.II.2017

Przedłużenie misji pokojowej

Zdecydowano o przedłużeniu do II.2018 roku mandatu misji pokojowej Zintegrowanego Biura Narodów Zjednoczonych ds. Budowania Pokoju w Gwinei-Bissau (UNIOGBIS). (więcej)

25.II.2017

Chiny zainwestują w zakład produkcji biomasy

Chiny zainwestują 184 mln$ (93% wartości projektu) w budowę w Gwinei-Bissau elektrowni biomasowej. Jej działanie oparte będzie na dwóch generatorach, każdy o mocy 15 kilowatów. (więcej)

19.II.2017

Chiny reperują stadion narodowy

Chiny ukończyły modernizację stadionu narodowego „24 de Setembro”. Kontrakt kosztował 500 mln franków zachodnioafrykańskich CFA (810.000$). Dotyczył uzupełnienia (więcej)

4.I.2017

Nieustanne zadłużanie się

Gwinea-Bissau zaciągnęła nową pożyczkę w ten sposób mając już ponad 200 mln euro długu w finansowych instytucjach Afryki Zachodniej. Analitycy podkreślają, że finanse publiczne (więcej)

2.I.2017

Nagrody dla chińskich lekarzy

Minister Zdrowia Carlitos Barai przyznaje dyplomy zasług dla 17 chińskich lekarzy, którzy ukończyli swoją misję w Gwinei-Bissau w ramach podpisanej obustronnej współpracy (więcej)

27.XII.2016

Gwinea-Bissau zmarnowała dwie okazje współpracy z Chinami

Ustępujący ambasador Chin stwierdził, że w 2016 roku rząd Gwinei-Bissau zmarnował 2 okazje na współpracę z jego krajem. Pierwsza z nich miała mieć miejsce w VII.2016, kiedy (więcej)

20.XII.2016

Sekretarz Generalny przygląda się sytuacji

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon naciska na rząd Gwinei-Bissau by wykonywała zalecenia zakończenia kryzysu wynikające z ustaleń z IX.2016 roku. W pierwszym kwartale (więcej)

12.XII.2016

Zaprzysiężono nowy gabinet

W Gwinei-Bissau od VIII.2015 roku rozgrywa się walka polityczna. Wówczas prezydent Jose Mario Vaz odwołał premiera i przewodniczącego rządzącej Afrykańskiej Partii dla (więcej)

1.XII.2016

Przypadki Zika nie od szczepu amerykańskiego

Przypadki Zika w Gwinei-Bissau nie pochodzą ze szczepu wirusa który objął swym zasięgiem Amerykę Łacińską. W VII.2016 roku Gwinea-Bissau ogłosiła, że na jej terenie (więcej)

1.XII.2016

IMF wznawia pomoc dla kraju

Międzynarodowy Fundusz Monetarny wznowił usługi dla Gwinei-Bissau, które zawieszone były od VI.2016 roku. Decyzja ta daje też zielone światło dla darczyńców współpracujących (więcej)

27.XI.2016

Wyspy Gwinei-Bissau opanowane przez węże

Podług Afrykańskiego Stowarzyszenia ds. Jadowitych Węży niemal milion osób w Afryce jest rocznie kąsanych przez węże. Na wyspie Soga w archipelagu Bijagos można spotkać (więcej)

18.XI.2016

Piąty premier w ciągu 9 miesięcy

Prezydent Jose Mario Vaz mianował nowego premiera kraju Umaro Sissoco Embalo. To piąty premier w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Jest nim 44-letni emerytowany wojskowy generał. (więcej)

13.XI.2016

Prezydent dymisjonuje rząd

Prezydent Jose Mario Vaz rozwiązał rząd w celu zapobieżenia kryzysu politycznego. Gwinea-Bissau znajduje się w kryzysie od VIII.2015 roku kiedy prezydent zdymisjonował (więcej)

5.XI.2016

Gaz łzawiący na protestujących

W Bissau użyto gazu łzawiącego do rozproszenia protestującego i nawołującego do nowych wyborów tłumu. Policja starła się z setkami demonstrantów którzy skandowali przed Pałacem (więcej)

28.X.2016

Powrót wojskowego lorda narkotykowego

W IV.2014 roku dowódca militarny Jose Americo "Bubo" Na Tchuto skazany został przez sąd Manhattanu na 4 lata więzienia za przemyt narkotyków z Gwinei-Bissau do Stanów (więcej)

16.X.2016

Ucieczka 20 więźniów z więzienia w Bissau

Ze stołecznego więzienia uciekło 20 groźnych kryminalistów. Do wydarzenia doszło kiedy do budynku przyjechał transport nowych więźniów i strażnicy zajęci byli (więcej)

12.X.2016

Nauczyciele domagają się wypłat

W związku z kryzysem politycznym oraz idącym za tym ekonomicznym spustoszeniem środków pieniężnych, w Gwinei-Bissau zamknięte zostały szkoły. Nauczyciele (więcej)

3.X.2016

Były generał skazany za przemyt narkotyków w USA

Aresztowany 3 lata temu w Stanach Zjednoczonych były wojskowy z Gwinei-Bissau Jose Americo Bubo Na Tchuto, skazany został przez sąd na Manhattanie na 4 lata więzienia, z czego (więcej)

22.IX.2016

Powstało muzeum niewolnictwa

W mieście Cacheu znajduje się muzeum poświęcone niewolnikom. Było to miejsce skąd odchodziły transporty niewolników do Ameryki. To krok ku rozwinięciu turystyki na (więcej)

9.IX.2016

Plan zakończenia kryzysu politycznego

Obie strony zwaśnionych frakcji rządzącej partii zgodziły się na wyrysowanie planu mającego zakończyć kryzys polityczny. Po zdymisjonowaniu rządu w VIII.2015 roku, prezydent (więcej)

18.VIII.2016

Wycofywanie oddziałów ECOWAS

Panuje przekonanie, że planowane w pierwszym kwartale 2017 roku wycofanie oddziałów Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) może spowodować (więcej)

3.VII.2016

Potwierdzono trzy przypadki Zika

WHO podało do wiadomości, że w Gwinei-Bissau stwierdzono 3 przypadki zachorowań na Zikę. Władze tego kraju badają, czy pochodzą one od tego samego szczepu wirusa który (więcej)

3.VII.2016

Pogłoski o szykowanym zamachu stanu

Premier Gwinei-Bissau Baciro Dja zdementował plotki jakoby w armii było niezadowolenie wynikające z powołania nowego dowódcy sił zbrojnych. Kilka dni wcześniej mianowano na (więcej)

26.V.2016

Sekretarz Generalny ONZ wzywa do dialogu

W wyniku protestów społecznych w Gwinei-Bissau, Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon wezwał wszystkie strony polityczne do zachowania (więcej)

18.V.2016

Chiny sfinansują remont budynku parlamentu

Chiny sfinansują prace konserwatorskie budynku parlamentu w stolicy – Bissau. Potwierdził to ambasador tego kraju Wang Hua. Stało się to po jego rozmowach z przewodniczącym (więcej)

14.V.2016

ONZ chce zwalczyć kryzys w Gwinei-Bissau

Komisja Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych oznajmiła, że jest gotowa do podjęcia stosownych środków by zwalczyć kryzys w Gwinei-Bissau. To odpowiedź na posunięcie (więcej)

13.V.2016

Prezydent Jose Mario Vaz zdymisjonował rząd

Prezydent Jose Mario Vaz zdymisjonował cały rząd żądając by partia rządząca utworzyła nowy gabinet. Ministrowie zostali umieszczeni pod kontrolą sił zbrojnych. Jednocześnie (więcej)

6.IV.2016

Strajkują nauczyciele i lekarze

Do ogólnokrajowego strajku nauczycieli szkół podstawowych i średnich dołączyli pracownicy służby zdrowia. Strajkują w proteście przeciw niezapłaconym pensjom, (więcej)

4.IV.2016

Porozumienia na linii Wenezuela – Gwinea-Bissau

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oraz premier Gwinei-Bissau Carlos Correia podpisali szereg porozumień wzmacniających współpracę pomiędzy oboma narodami. Maduro (więcej)

31.III.2016

Środki prewencyjne przeciw Zika i Eboli

Ministerstwo Ochrony Zdrowia Gwinei-Bissau podnosi alert i wzmaga kontrolowanie granic po tym jak w sąsiedniej Gwinei ponownie stwierdzono nowe przypadki wirusa Ebola. (więcej)

18.II.2016

Eksport nerkowców zachodnich zagrożony

Postępujący kryzys polityczny w Gwinei-Bissau zagraża uprawom nerkowca zachodniego. Zdaniem ekspertów kupcy zagraniczni obawiają się inwestować w towar pochodzący z kraju (więcej)

8.IX.2015

Powołanie nowego rządu

Prezydent Gwinei-Bissau Jose Mario Vaz z aprobatą drugiej partii w kraju powołał nowy rząd. Na skutek licznej krytyki z jego własnej partii PAIGC, musiał on szukać poparcia u (więcej)

3.IX.2015

Huragan Fred i zatonięcie statku z rybakami

W wyniku rzadkiego w tym rejonie huraganu zginęło 7 rybaków z Gwinei-Bissau, Wysp Zielonego Przylądka, Sierra Leone i Senegalu. Ich statek pod banderą grecką Dimitrios (więcej)

21.VIII.2015

Parlament potępia nominację premiera

Parlament Gwinei-Bissau potępił wybór prezydenta Jose Mario Vaz na premiera Baciro Dja (byłego MSZ) i zwołał specjalną sesję pod dyskusję o politycznym kryzysie w kraju. (więcej)

14.VIII.2015

Rozmowy prezydenta o nowym rządzie

Prezydent Jose Mario Vaz rozpoczął rozmowy z głównymi partiami politycznymi kraju nad stworzeniem nowego gabinetu. 12/VIII zdymisjonował on swojego rywala o przywództwo w (więcej)

13.VIII.2015

Dymisja rządu. Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa do dialogu.

Prezydent Jose Mario Vaz zdymisjonował rząd po tym jak doszło do poróżnienia go z premierem Domingos Pereira. Obaj różnili się w znaczących kwestiach m.in. (więcej)

31.V.2015

Zagrożenie wirusem Ebola. Czerwony Krzyż wycofuje pracowników.

W Gwinei wybuchły gwałtowne protesty przeciw kontroli wirusa Ebola. Czerwony Krzyż zmuszony był do wycofania swoich pracowników z granicy co zniwecza starania o (więcej)

19.V.2015

Wzmocnienie kontroli granicy z Gwineą

WHO ogłosiła lekki wzrost zachorowań na Ebolę w regionie. Wzmocniła drużyny na granicy Gwinei i Gwinei-Bissau po tym jak twierdzono nasilone przypadki zachorowań w (więcej)

4.V.2015

Plany inwestycyjne. Kontrakty na działanie kopalń.

Gwinea-Bissau dokonuje przeglądu kontraktów podpisanych za poprzednich rządów aby upewnić się, że górnicy mają dostateczne środki na rozpoczęcie nowych wydobyć. Ma to na (więcej)

24.III.2015

Unia Europejska wznawia stosunki z Gwineą Bissau

Unia Europejska wznowiła stosunki dyplomatyczne z Gwineą-Bissau, 5 lat po zamachu stanu jaki tam nastąpił. Szefowa polityki zagranicznej UE Federica Mogherini pochwliła kraj za (więcej)

10.III.2015

Zawieszenie koncesji dla kopalni

Sąd Najwyższy Gwinei-Bissau zawiesił działalność rosyjskiej firmy Poto SARL, która zajmuje się wydobywaniem piasku z regionu Varela. Powodem było nispełnianie przez (więcej)

8.III.2015

Szmuglowanie dzieci do Senegalu

Gwinea-Bissau rozbiła gang zajmujący się szmuglowaniem dzieci do Senegalu. Przewieziono 54 dzieci które potem były zmuszane przez islamskie szkoły do żebrania na ulicy. Uwolnione (więcej)

5.III.2015

Misja handlowa Wysp Zielonego Przylądka

Gwinea Bissau wyraziła zainteresowanie w otwarciu kraju dla przedsiębiorców z Wysp Zielonego Przylądka. Takie oświadczenie wydał w Bissau Minister Ekonomii i Finansów (więcej)

17.II.2015

Przedłużony mandat ONZ ds. Integracji Bezpieczeństwa

Rada Bezpieczeństwa przedłużyła mandat na kolejny rok Narodów Zjednoczonych ds. Integracji Bezpieczeństwa która działa w budynku w stolicy UNIOGBIS. Ma wspomagać (więcej)

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński