KONTAKT
FB o Kostaryce
Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl 
GWINEA RÓWNIKOWA
Gwinea Równikowa ppppppGwinea Równikowa

13.V.2017

Arabia Saudyjska wspiera Gwineę Równikową jako członka OPEC

Arabia Saudyjska wspiera dążenia Gwinei Równikowej o przystąpienie do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową OPEC. Z wizytą w Dżidda przebywa prezydent tej (więcej)

8.V.2017

Nowe regulacje dotyczące taksówek

Rządząca Partia Demokratyczna Gwinei Równikowej przeforsowała regulacje dotyczące funkcjonowania w kraju taksówek. Oficjalnym powodem wprowadzenia nowych przepisów (więcej)

19.III.2017

Współpraca z Sudanem Południowym

Sudan Południowy i Gwinea Równikowa podpisały w Dżubie historyczne porozumienie o współpracy. Gwineę Równikową reprezentował Minister Górnictwa Gabriel Mbaga Obiang (więcej)

5.III.2017

Prezydent bezlitosny dla przestępców

Prezydent Gwinei Równikowej Teodoro Obiang Nguema oświadczył, że kryminaliści w jego kraju mogą być zabijani i takie przypadki nie powinny trafiać do sądów. Wezwał on (więcej)

7.II.2017

Gwinea Równikowa przenosi urzędy do lasu. Nowa stolica Dżibloho

Gwinea Równikowa powoli przenosi swoje urzędy z Malabo do niedokończonego miasta Dżibloho pośrodku deszczowego lasu. Prezydent Teodoro Obiang Nguema nazwał nową (więcej)

24.I.2017

Gwinea Równikowa udziela azylu prezydentowi Gambii

Gwinea Równikowa potwierdziła, że udzieliła azylu politycznego byłemu prezydentowi Gambii Yahya Jammehowi. W oświadczeniu podano, że kraj gwarantuje mu bezpieczny i (więcej)

18.I.2017

Modernizacja sieci elektrycznej w Bata

Za priorytet uznano modernizację sieci elektrycznej w Bata. W tej sprawie podpisano porozumienie między rządem Gwinei Równikowej oraz Chińską firmą Sinohidro. Ma (więcej)

8.I.2017

Pierwsza dama przywozi jedzenie do Moka

W mieście Moka na wyspie Bioko przebywała z wizytą pierwsza dama Constancia Mangue de Obiang. Przywiozła ze sobą dużą partię jedzenia. Dary żywnościowe na sumę 15 mln (więcej)

4.I.2017

Korea Południowa podarowuje 2 autobusy

W kontekście dobrych stosunków, przyjaźni i współpracy między Gwineą Równikową i Koreą Południową, rząd tej drugiej przekazał dwa autobusy szkolne dla Ministerstwa (więcej)

3.I.2017

Proces sądowy przeciwko synowi prezydenta przesunięty do czerwca

Francuski sąd przesunął rozpoczęcie procesu przeciw Teodorinowi Obiangowi, (najstarszemu synowi prezydenta Gwinei Równikowej) na 19.VI.2017. Uczyniono to na prośbę (więcej)

19.XII.2016

Nowe połączenie lotnicze do Bamako

Linia lotnicza Gwinei Równikowej CEIBA Intercontinental zainaugurowała nowe połączenie z Malabo do Mali (Bamako). Do porozumienia w tej sprawie doszło podczas (więcej)

15.XII.2016

13 edycja szczepień przeciwko Heinego-Medinie

Rozpoczyna się 13 faza kampanii szczepień przeciwko Heinego-Medinie. W różnych ośrodkach zdrowia i szpitalach w całym kraju szczepione są dzieci poniżej 5 roku życia. Ministerstwo (więcej)

12.XII.2016

Prezydent z wizytą w Mongomo

W Mongomo przebywali z wizytą prezydent Gwinei Równikowej Obiang Nguema Mbasogo i pierwsza dama Constancia Mangue. Ostatni raz para wizytowała to miejsce we IX.2016 roku (więcej)

6.XII.2016

Trybunał w Hadze przyznaje rację w sprawie kamienicy

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał oświadczenie, że nie jest władny by powstrzymać proces wytoczony przez Francję przeciwko wiceprezydentowi Gwinei (więcej)

7.XI.2016

Oskarżenia, że Szwajcaria modyfikuje wizerunek Obianga

Władze Gwinei Równikowej oskarżyły media szwajcarskie o celowe deformowanie imagu wiceprezydenta Teodorina Obianga by docelowo wpłynąć na decyzję (więcej)

3.XI.2016

Portugalia chce zniesienia kary śmierci w Gwinei Równikowej

Minister Spraw Zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva wydał oświadczenie, że Gwinea Równikowa musi znieść karę śmierci w trybie natychmiastowym inaczej jej (więcej)

2.XI.2016

W Szwajcarii zarekwirowano samochody rodziny Obiangów

W Szwajcarii zarekwirowano dwa drogie samochody należące do oskarżanego o korupcje Teodorina Obianga Nguema. Stawiane są mu zarzuty o praniu brudnych pieniędzy. Łącznie w (więcej)

31.X.2016

Prezydent spotyka się z przywódcą Timoru Wschodniego

Podczas swojego pobytu w Brazylii (na 11 Szczycie Państw Portugalskojęzycznych CPLP) prezydent Gwinei Równikowej Obiang Nguema Mbasogo podjął na oficjalnym spotkaniu (więcej)

31.X.2016

Premier rozczarowany nieporządkiem w stolicy

Premier Francisco Pascual Obama Asue skrytykował wygląd Malabo mimo starań jakie podjęte zostały ostatnimi dniami w celu uporządkowania bałaganu na ulicach. Nie spodobało (więcej)

28.X.2016

Szczepienia przeciw Heinego-Medinie w Malabo

W kilku centrach medycznych Malabo rozpoczyna się trzydniowa kampania szczepienia przeciw Heinego-Medinie (polio). Szczepione są dzieci w wieku do 5 lat. W wielu miejscach (więcej)

26.X.2016

Rocznica nawiązania stosunków z Chinami

W 2016 roku przypada 46 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. W X.2012 roku oddano do użytku budowaną od 2008 roku hydroelektrownię (więcej)

25.X.2016

Porozumienie o wspólnej strefie poszukiwania ropy naftowej

Gwinea Równikowa i Wyspy Świętego Tomasza i Książęca wznowiły współpracę na płaszczyźnie poszukiwania ropy naftowej na wspólnej granicy. Zaraz po objęciu władzy (więcej)

19.X.2016

Młodociane matki mają zakaz chodzenia do szkół

W wywiadzie telewizyjnym zastępca ministra edukacji Maria-Jesus Nkara zapowiedziała kampanię uświadamiania młodych dziewcząt jak mają chronić się przed niechcianymi (więcej)

3.X.2016

Gwinea Równikowa chce by sąd wymusił na Francji zmianę decyzji

Gwinea Równikowa prosi Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości by przekonał Francję by zawiesiła pozwy przeciw synowi urzędującego prezydenta. Francuski prokurator oskarża (więcej)

3.X.2016

Gwinea Równikowa nawiązuje stosunki dyplomatyczne z Indonezją

Gwinea Równikowa nawiązała stosunki dyplomatyczne z Indonezją. Na 71 Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych, Minister Spraw Zagranicznych Gwinei Równikowej (więcej)

18.IX.2016

Szósty najrzadziej odwiedzany kraj świata

Gwinea Równikowa to szósty najrzadziej odwiedzany przez turystów kraj świata. Wkrótce może się to odmienić. Jeden z najbardziej odizolowanych krajów Afryki poszukuje nowych (więcej)

17.IX.2016

Policjanci nie mają jaj i mózgu, a prezydent jest kanibalem?

74-letni prezydent Gwinei Równikowej Teodoro Obiang Nguema Mbasogo znany był ze stosowania tortur i sadyzmu. Wiele osób które przeżyły jego reżim nazywa go czystym (więcej)

14.IX.2016

Liberyjski dziennikarz aresztowany za przedruk artykułu o kanibalizmie

W Liberii zatrzymano Festusa Poquie wydawcę gazety New Democrat który przedrukował artykuł z brytyjskiego Daily Mail o rzekomym kanibalizmie przywódcy Gwinei Równikowej. (więcej)

12.IX.2016

Czy z domu ministra skradziono 60 mln euro?

Gwinea Równikowa zaprzecza kradzieży astronomicznej sumy pieniędzy (60 mln euro) z domu byłego przewodniczącego rządzącej Partii Demokratycznej Gwinei Równikowej (więcej)

8.IX.2016

Złe prognozy ekonomiczne z ropą w tle

Podług prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) w 2016 roku ekonomia Gwinei Równikowej prawdopodobnie zanotuje spadek. W 2015 roku jednak osiągnęła wzrost (więcej)

7.IX.2016

Niedługo rozpoczyna się proces przeciw synowi prezydenta

Afrykański playboy Teodorin Nguema Obiang oczekuje procesu karnego we Francji. Ciążą na nim zarzuty korupcji, prania brudnych pieniędzy i sprzeniewierzenia publicznych (więcej)

26.VIII.2016

Spotkanie prezydenta z premierem Japonii

Na VI Tokijskiej Międzynarodowej Konferencji ds. Rozwoju Afryki (TICAD VI) w Nairobi odbyło się spotkanie między premierem Japonii Shinzo Abe, a prezydentem Gwinei (więcej)

21.VI.2016

Syn prezydenta wiceprezydentem

Teodoro Obiang Nguema mianował swojego syna Teodorina Nguema Obianga wiceprezydentem w dziedzinie obronności. Wcześniej, od 2012 roku 47-latek sprawował (więcej)

5.VI.2016

Przygotowania do licytacji pól naftowych

Gwinea Równikowa organizuje licytację pól naftowych i gazowych. Jednocześnie władze stwierdziły, że chcą by Exxon Mobil Corp. nadal działała na terenie kraju nawet jeśli rząd (więcej)

22.V.2016

Wizyta przewodniczącego parlamentu Korei Północnej

W Pałacu Prezydenckim w Malabo doszło do rozmów między przewodniczącym Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Korei Północnej Kim Yong-nam oraz prezydentem (więcej)

19.V.2016

Zaprzysiężenie prezydenta Obianga Nguem Mbasogo

W Pałacu Konferencyjnym w Sipopo zaprzysiężony został na kolejną kadencję prezydent Obiang Nguema Mbasogo. W przemówieniu podkreślił dojrzałość polityczną mieszkańców (więcej)

15.V.2016

Gigantyczna platforma transportowana przez dżunglę

Międzynarodowa firma dźwigowo-transportowa Mammoet zakończyła załadunek i transport ciężkich komponentów dla platformy kompresyjnej Marathon Oil’s Alba B3. (więcej)

15.V.2016

Pomoc żywnościowa dla Zimbabwe

Gwinea Równikowa wysłała do Zimbabwe drugą partię pomocy żywnościowej. Oczekiwane są dwie kolejne. Pomoc spowodowana jest suszą jaka trapi Zimbabwe z powodu fenomenu (więcej)

13.V.2016

Gwinea Równikowa wyrzuca uchodźców zarobkowych

Gwinea Równikowa oraz Gabon eksmitowały ze swoich terytoriów do Kamerunu kilka tysięcy środkowoafrykańskich obywateli. Swoje posunięcia argumentują faktem, że osoby te (więcej)

4.V.2016

Bratanek zabił wujka, obwołał się na 36 lat prezydentem i wygrał kolejne wybory

W 1979 roku 11 rok z rzędu krajem rządził bezlitosny dyktator Francisco Macías Nguema. Bardzo konkretnie rozprawiał się z opozycją w Gwinei Równikowej co sprawiło, że nadano (więcej)

3.V.2016

Opozycjoniści zwolnieni z aresztów

Wypuszczonych zostało 200 opozycjonistów zatrzymanych w okresie przedwyborczym 21.IV.2016 roku w Bata i Malabo. Wciąż jednak wielu przetrzymywanych jest w (więcej)

24.IV.2016

Wybory prezydenckie wygrywa Teodoro Obiang Nguema

Wybory prezydenckie w Gwinei Równikowej wygrał dotychczasowy prezydent Teodoro Obiang Nguema. Otrzymał 93,7% głosów poparcia. Nieprzerwanie rządzi on krajem od 1979 (więcej)

17.IV.2016

Małpom na Bioko grozi wyginięcie

Polowania z broni palnej mogą doprowadzić do wyginięcia niektórych naczelnych na wyspie Bioko. Naukowcy z Programu Bioróżnorodności Bioko odkryli, że gdy wzrasta użycie broni (więcej)

13.IV.2016

Porozumienie o współpracy wojskowej z Rosją

Ministrowie Obrony Rosji i Gwinei Równikowej podpisali porozumienie o współpracy militarnej. Dokument podpisany został podczas pobytu rosyjskiej delegacji ministerstwa w (więcej)

10.IV.2016

Gwinea Równikowa mąci w aktach urodzenia

Gwinea Równikowa nie wystąpi we wstępnych eliminacjach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2020. Taka jest decyzja Komisji Dyscyplinarnej FIFA. Gwinejskorównikowej (więcej)

4.IV.2016

7 kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich

W nadchodzących (24.IV) wyborach prezydenckich prezydent Gwinei Równikowej stanie do wyborów razem z 6 innymi kandydatami. Teodoro Obiang Nguema, przewodniczy koalicji 10 (więcej)

9.II.2016

Zakup nowych samolotów dla sił powietrznych

Rząd Gwinei Równikowej nabył 2 samoloty Airbus C-295. Jeden z przeznaczeniem na transport wojskowy, a drugi do odbywania lotów zwiadowczych nad morską strefą (więcej)

1.I.2016

Rynek nieruchomości w Malabo

Większość nowych biurowców budowana jest w obrębie dzielnicy Malabo II. To teren nowoczesnych budynków na trasie między lotniskiem, a stadionem narodowym. Większość z (więcej)

14.XII.2015

Odrzucona prośba o zaniechanie śledztwa w sprawie syna prezydenta

Sąd we Francji odrzucił prośbę drugiego wiceprezydenta Teodorina Obianga, (syna prezydenta Gwinei Równikowej Teodoro Obianga) o zarzucenie formalnego śledztwa (więcej)

16.VI.2015

Gwinea Równikowa wolna od polio

Niezależni eksperci z kilku różnych organizacji (m.in. WHO, UNICEF, Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC oraz Fundacji Billa i Melindy Gates) (więcej)

25.V.2015

Farsa sądowa i niezasłużony areszt

Na rząd Gwinei Równikowej spadłą krytyka po tym jak nie doszło do natychmiastowego uwolnienia Roberto Berardiego, wspólnika biznesowego najstarszego syna prezydenta (i (więcej)

20.V.2015

Atak na nigeryjskiego dyplomatę. Niedouczony policjant.

W Bata policjanci pobili nigeryjskiego dyplomatę wicekonsula Noaha Ichaba. Do zdarzenia doszło na rondzie Cruce Ntobo, podczas jazdy taksówką do marketu Cinco. Do pojazdu miał (więcej)

29.IV.2015

Bank Chin inwestuje w infrastrukturę

Gwinea Równikowa jest największym producentem ropy w Afryce subsaharyjskiej. Ma największe PKB w przeliczeniu na mieszkańca w całej Afryce (20.581 $ w 2013). Podczas (więcej)

23.IV.2015

Kobiety w rządzie i na wysokich stanowiskach

Zdaniem 2 kobiet na wysokich stanowiskach Mari Carmen Ecoro (Minister Spraw Społecznych) i Mari Coloma Edjang Bengono (gubernatorze Malabo), w Gwinei Równikowej (więcej)

1.IV.2015

Umowa o wierceniu ropy naftowej

Gwinea Równikowa zatwierdziła umowę o podziale wpływów (PSC) dla przybrzeżnego pola EG-06. Kontrakt podpisano 16.I.2015 roku pomiędzy amerykańskim ExxonMobil, GEPetrol i (więcej)

30.III.2015

USA zaniepokojone łamaniem praw człowieka

USA są głęboko zaniepokojone raportami o zatrzymaniu i restrykcjach wobec opozycji w Gwinei Równikowej. 17.III.2015 roku podczas podróży do swojego rodzinnego miasta (więcej)

19.III.2015

Zagrożenie ze strony dżihadystów Boko Haram

Prezydent Teodoro Obiang Nguema ostrzegł o zagrożeniu terroryzmem w kraju. W przemówieniu telewizyjnym oznajmił, że region staje wobec zagrożenia ze strony terrorystów (więcej)

17.III.2015

Szczepionki przeciw malarii. Spadek zachorowań.

Gwinea Równikowa prowadzi pierwsze badania kliniczne nad szczepionkami PfSPZ przeciw nowej malarii. Wzięło w nich udział 3 ochotników. Szczepionki zostały opracowane przez (więcej)

5.II.2015

Federacja piłkarska ukarana za burdy kibiców

Federacja piłkarska Gwinei Równikowej została ukarana przez Konfederację Piłkarską Afryki (CAF) grzywną w wysokości 65.573 Ł. Kraj obciążony też został kosztami leczenia rannych (więcej)

14.I.2015

Aresztowania opozycyjnych polityków. Bojkot Mistrzostw.

Policja aresztowała polityków opozycyjnych i aktywistów praw człowieka którzy nawoływali do bojkotu Afrykańskiego Pucharu Narodów. W Bata aresztowano Celestino Nvo Okenve (więcej)

14.I.2015

Minister Spraw Zagranicznych Chin w Gwinei Równikowej

Chiński Minister Spraw Zagranicznych Wang Yi spotkał się w Bata z prezydentem Gwinei Równikowej Teodoro Obiangiem Nguemą. Wang stwierdził, że Chiny oczekują dalszej (więcej)

5.I.2015

Nigeria i węzeł naftowy

Firma Taleveras Group z Nigerii podpisała porozumienie z rządem Gwinei Równikowej na wybudowanie wielkiego węzła magazynowego ropy. Będzie mógł pomieścić 1,34 mln ton (więcej)

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński