H O N D U R A S

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

ELITY HONDURASU OSKARŻANE O PRZEMOC WOBEC EKOLOGÓW


30.01.2017

Od zamachu stanu z 2009 roku, w Hondurasie zamordowanych zostało 123 aktywistów środowiskowych. Wielu z nich należało do grup mniejszości etnicznych lub było wieśniakami sprzeciwiającymi się wielkim projektom budowlanym na ich terytoriach. Podług antykorupcyjnej organizacji Global Witness w wiele morderstw zaangażowane były osoby z pierwszych stron gazet Hondurasu. Mają wykorzystywać swoje pozycje do bezkarnego zastraszania ekologów.

Ubiegłoroczne głośne morderstwo aktywistki Berty Cáceres spowodowało międzynarodowe potępienie, jednak nie powstrzymało dalszego rozlewu krwi. Careces zamordowana została po wielu latach otrzymywania pogróżek. Sprzeciwiała się budowie tamy Agua Zarca na rzece Gualcarque (uważanej za świętą przez Indian Lenca). Od czasu jej śmierci zabito też dwóch jej kolegów.

Prywatna firma Desarrollos Energeticos SA (Desa) otrzymała pozwolenie na budowę bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. Rada nadzorcza firmy składała się z wpływowych polityków, wojskowych i biznesmenów. Dyrektor firmy Roberto David Castillo Mejía jest byłym oficerem wywiadu i pracownikiem państwowej firmy energetycznej. Przed śmiercią Careces powiedziała członkom Global Witness, że Castillo oferował jej łapówkę w zamian za odstąpienie od kampanii przeciw budowie tamy. Sekretarz Desy - Roberto Pacheco Reyes jest byłym ministrem sprawiedliwości, a wicedyrektor Jacobo Nicolás Atala Zablah jest dyrektorem honduraskiego banku BAC. Jak dotąd aresztowano 7 osób w tym dwóch pracowników Desa.

Wiele z kontrowersyjnych projektów wspieranych jest przez międzynarodowe instytucje finansowe jak Międzyamerykański Bank Rozwoju. W kolejną inwestycję dotyczącą budowy tamy (Los Encinos) zaangażowany jest mąż Gladis Aurora López - przewodniczącej rządzącej Partii Narodowej i wicemarszałek parlamentu. Podczas budowy zamordowanych zostało 3 ekologów, a dwie kobiety w ciąży były bite (jedna z nich poroniła).

Koncesję na budowę przyznano w 2010 mimo, że niedozwolone jest to wobec małżonków osób sprawujących funkcje parlamentarzystów. Lopezowie bronią się, że podczas przyznawania koncesji Gladys Lopez nie uczestniczyła w sesji parlamentu.

Innym przykładem naciągania prawa jest budowa na północy Hondurasu pięciogwiazdkowego ośrodka wczasowego Indura Beach and Golf Resort. Tam również dochodziło do fali represji w tym siłą odbierania ziemi i zastraszania ludności Garifuna pozwami sądowymi. Stojąca za tym firma Desarrollo Turístico Bahía de Tela uwikłana jest w skandal korupcyjny na sumę 350 mln$. (Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyprowadzono pieniądze na fikcyjne firmy które zostawiły pacjentów na lodzie). Część z tych pieniędzy została wyprana w postaci inwestycji hotelowych. Ponadto projekt wspomnianego ośrodka uzyskał 20 mln $ pożyczki z banku Ficohsa, którego oddziały w Panamie poddawane są obecnie śledztwu w sprawie prania brudnych pieniędzy. Bank jest własnością miliardera Camilo Atala, kuzyna członka zarządu Desa – Jacobo Atala.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z HONDURASU OD 2012 ROKU

FELIETONY O AMERYCE ŚRODKOWEJ

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z HONDURASU PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

1