Południk 17. długości geograficznej wschodniej przechodzi przez Słupsk na wysokości osiedli Piastów, Niepodległości, Sobieskiego i Batorego. Na jego trasie znajdują się m.in. Zespół Szkół Agrotechnicznych czy Gimnazjum nr 4 (tzw. szkoła ze słoneczkiem). W 2011 roku pojawiła się koncepcja by uwypuklić taką ciekawostkę i namalować gdzieś na mieście linię lub postawić bramę na której byłby napis „właśnie przeszedłeś 17. Południk.
Postulowano, by wykorzystać to jako atrakcję turystyczną wzorem innych miast typu Stargard czy Warszawa. W tym pierwszym pomnik 15. Południk w postaci głazu z tablicą i rzeźbą siatki geograficznej Ziemi znajduje się przy ulicy Szczecińskiej i koło ronda jego imienia. Miasto nazwało też na jego cześć jedno z osiedli. W Warszawie zaś „21. Południk” od 1880 roku zlokalizowany jest przed na Placu Teatralnym. Stanowi go kamienny słup z żelazną balustradą.
Zarząd Transportu Miejskiego w Słupsku poszedł krok dalej i w III.2011 roku zaproponował zmianę nazwy przystanku autobusowego u zbiegu ulic Szczecińskiej i Małcużyńskiego. Przystanek miał nazywać się 17. Południk (Szczecińska - Braci Gierymskich). Tak też się wkrótce stało. Na wiacie oraz rozkładach jazdy na przystanku i w internecie pojawiły się napisy 17. Południk. Nie trwało to jednak długo i w 2013 roku nazwa po cichu zniknęła z rozkładu, a na zadaszeniu nie było już informacji o 17. Południku.
KONTAKT
Słupsk
Kostaryka
Rafał Cezary Piechociński
|