N I K A R A G U A

TRAFIONE I NIETRAFIONE INWESTYCJE NIKARAGUI

7.05.2016

Dekadę temu Nikaragua ogłosiła inwestycje w 4 główne projekty o wartości 57 mld $ (sumę pięciokrotnie przekraczającą ówczesny jej PKB). Niemniej jednak inwestycje z firmami z Brazylii, Chin i Wenezueli albo spełzły na panewce albo utknęły w realizacji. Pierwszym z projektów było wybudowanie lukratywnego Kanału Nikaraguańskiego który miałby rywalizować z ponad 100-letnim Kanałem Panamskim. W VI.2013 roku Nikaragua powierzyła koncesję na budowę chińskiej firmie HKND. Wartość tego przedsięwzięcia oszacowano na 50 mld $. Chińczycy mieli otrzymać prawa do zarządzania Kanałem na 50 lat z możliwością przedłużenia o kolejne pół wieku. Jednak gdy z końcem 2015 roku miały się rozpocząć prace budowlane, nieoczekiwanie przeniesiono ich termin na koniec 2016 roku (z uwagi na przeprowadzenie badań środowiskowych).

W 2007 roku Wenezuela zapowiedziała wybudowanie w Nikaragui w przeciągu 4 lat wielkiej rafinerii (na sumę 6,5 mld $). Miała ona zapewniać połowę zapotrzebowania na ropę całego regionu Ameryki Środkowej. Przyczyną niepowodzenia tej inwestycji było opóźnienie w zatwierdzeniu jej przez nikaraguański parlament. Uczynił on to dopiero w 2012 roku, kiedy gospodarka Wenezueli była już w ruinie.

W 2012 roku parlament zaaprobował natomiast hydroelektrownię która miała być wybudowana przez firmę z Brazylii. Koszt tej inwestycji na rzece Grande miał wynieść 1,1 mld $. Braki funduszy opóźniają jednak i ten projekt.

Kolejną inwestycją miała być stacja naziemna która miała stanowić część GLONASS (rosyjską wersję GPS). Miała być finansowana przez agencję kosmiczną Rosji. Jej obiekty mają być niby gotowe jeszcze w tym roku. Rosja wspiera też Nikaraguę w budowie centrum produkcji szczepionek (projekt na sumę 14 mln $).

Inne na ten temat

Podobne tematycznie