K O S T A R Y K A
EL NINO I JEGO WPŁYW NA POGODĘ
28.07.2015
Podług Narodowego Instytutu Meteorologicznego efekt wyjątkowo agresywnego El Nino ma dopiero nadciągnąć pełną siła do Kostaryki. Już spowodował niebywałe susze i powodzie. Według meteorologów temperatury w Kostaryce podczas okresów występowania El Nino, w ciągu ostatnich 50 lat są wyższe. Obecnie efekt El Nino powoduje, że najwyższe temperatury przewidziane są na XII. Podwyższone temperatury w porze suchej 2015-2016 spowodują krótszą porę deszczową. Przewiduje się że temperatury w najbliższej porze suchej mogą nawet przewyższyć te rekordowe z 2010 roku.
El Nino powoduje też anomalie deszczowe w kraju. Obecnie północno-zachodnia część prowincji Guanacaste odnotowuje największy deficyt opadów od czasu gdy Instytut zainicjował pomiary (czyli od 1937 roku). Susza w całym kraju przeskoczyła tę rekordową z 1977 roku. W regionie Quepos niektóre źródła całkowicie wyschły (co nie zdarza się w latach kiedy nie występuje El Nino).
Na wzrost temperatury przygotowana jest będąca częścią Ministerstwa Środowiska Narodowa Komisja ds. Pożarów Lasów (CONIFOR) przygotowuje ona kampanię medialną kładącą nacisk na prewencję i przygotowywanie się na ewentualne pożary na terenach zalesionych. Do 13.V strażacy gasili ogień w 83 lasach. Zniszczonych zostało 2.800 ha terenów. W analogicznym okresie 2014 roku w wyniku pożaru 58 lasów strawiony został obszar 1.500 ha. Minister Rolnictwa i Zwierząt Hodowlanych (MAG) stwierdził, że przewiduje podobne straty w sektorze rolniczym jak w roku ubiegłym (25 mln $), kiedy ucierpiało w jej wyniku 5.000 rodzin.
Ministerstwo planuje projekt zwany zbiornikiem Piedras (w Bagaces). Projekt zawiera plan przelewania rocznie na 900 ha terenu 500 mln m3 przekierowywanej z jeziora Arenal i rzeki Tempisque wody. Planuje się także apelowanie do rolników by zmieniali cykle upraw głównie ryżu. Przewiduje się że El Nino spowoduje w VIII.2015 spadek opadów na wybrzeżu karaibskim. IX i X czyli miesiące charakteryzujące się zazwyczaj podwyższoną ilością deszczy tym razem mają być w normie. Wzrost nastąpi ponownie w nadchodzących XI i XII.
|