K O S T A R Y K A

ODSZKODOWANIA ZA PESTYCYDY

8.10.2014

Po 35 latach jest możliwość, że pomoc od rządu mogą otrzymać Ci, którzy narażeni byli na działanie używanego niegdyś na plantacjach bananów i powodującego raka pestycydu Nemagon (DBCP). W tym celu spotkali się Minister Pracy Victor Morales oraz reprezentanci Ministerstwa Zdrowia, Instytutu Pomocy Społecznej (IMAS) oraz Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa (INS). Jedną z dolegliwości jaką powodował ten pestycyd była bezpłodność u mężczyzn. W 1979 roku został on zabroniony w USA po tym jak Agencja Ochrony Środowiskowej (EPA) określiła, że zawiera substancje rakotwórcze i powoduje bezpłodność. Jest też potwierdzone, że zatruwa wody gruntowe i jego działanie na nie wykrywane jest nawet lata po zaprzestaniu jego stosowania. Ludzie zagrożeni są na skutek wchłaniania go przy oddychaniu, dotykaniu oraz piciu zatrutej wody.

Nawet małe jego dawki mogą powodować raka. W Nikaragui, gdzie pestycyd ten był używany powszechnie, 67% mężczyzn pracujących na plantacjach jest bezpłodnych, 33% kobiet zaś ma raka macicy lub piersi. Inni mają raka jąder, żołądka lub nerek. W IV.2014 grupa chorych z Kostaryki zablokowała parlament domagając się realizacji ustawy nr 18.802, która głosi, że dla osób chorych należą się bezpośrednie rekompensaty. Po godzinie grupa została usunięta przez policję.

Krytykuje się też komisje lekarskie które pacjenci określali jako odhumanizowane. Testy mają określać bezpłodność i dopiero na tej podstawie kierować pacjenta do pomocy.