KONTAKT
FB o Kostaryce
Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl 
SAINT LUCIA
Saint Lucia pppppppppSaint Lucia

7.IV.2017

Obchody dwusetnej rocznicy śmierci Jeana Baptiste Bideau

Dzisiaj obchodzona jest dwusetna rocznica śmierci bohatera wojennego Saint Lucii Jeana Baptiste Bideau. Pod jego popiersiem w parku jego imienia złożono wieńce i kwiaty. W (więcej)

6.IV.2017

Najrzadziej spotykany wąż świata na wyspach Maria

Naturalny Rezerwat Wysp Maria jest domem dla 5 endemicznych gatunków gadów, w tym nieuchwytnego ścigacza saintluciańskiego [Liophis ornatus]. Naukowcy z Saint Lucii w tym (więcej)

16.III.2017

Zmarł pisarz Derek Walcott

W wieku 87 lat w swoim domu w Saint Lucii zmarł laureat Literackiej Nagrody Nobla (1992) Derek Walcott. Przyczyna śmierci nie została od razu stwierdzona, ale menedżer pisarza (więcej)

31.I.2017

Były premier broni mieszkańców Vieux Fort

Były premier Saint Lucii Kenny Anthony zapowiedział, że w Vieux Fort i całej Saint Lucii nie będzie pokoju jeśli nie dojdzie do renegocjacji w sprawie kontrowersyjnego (więcej)

30.I.2017

Dożywocie za posiadanie broni?

Minister Bezpieczeństwa Narodowego Hermangild Francis nawołuje do zmiany przepisów i wymierzania wyroków dożywotniego więzienia dla tych którzy szmuglują broń. Stało (więcej)

29.I.2017

Dyskusja o prawnym wieku seksualnym

W Saint Lucii odbywa się debata czy nie podnieść wieku zezwalającego na bycie rodzicem z 16 do 18 lat. Minister Bezpieczeństwa Narodowego Hermangild Francis przyznał, że jest w (więcej)

25.I.2017

Saint Lucia jeden z najmniej skorumpowanych krajów Karaibów

Transparency International (TI) w swoim dorocznym rankingu korupcji uplasowała Saint Lucię na 35 miejscu na 176 przebadanych krajów świata. Jednocześnie kraj obwołany został (więcej)

25.I.2017

Nowa trasa dla kontenerowców

Firma frachtowa Seaboard Marine zapowiedziała zwiększenie swoich usług do Miami z uwzględnieniem portu w Castries. Trasa obsługiwana będzie przez dwa statki kontenerowe. (więcej)

24.I.2017

Air Caribe zwiększają częstotliwość lotów do Saint Lucii

Linia lotnicza Air Caribe zadecydowała o zwiększeniu częstotliwości lotów do Saint Lucii. Obecnie firma obsługuje loty 3 razy w tygodniu poza sezonem i 4 w sezonie. Obsługują je (więcej)

24.I.2017

Policjanci z Castries będą uzbrojeni

Zapadła decyzja by policjanci patrolujący ulice Castries byli uzbrojeni w broń, kajdanki, pałki, a nawet kamizelki kuloodporne. Zwiększy się też liczba policjantów z 14 do 23 (więcej)

18.I.2017

Major Castries chwali wkład Kuby w historię Saint Lucii

Major Castries Peterson Francis chwali wpływ Kuby na rozwój Saint Lucii. Zwłaszcza w aspekcie ochrony środowiska. Opinię tą wyrażał podczas spotkania z ambasadorem Kuby (więcej)

15.I.2017

Premier chce rozbroić mieszkańców

Zdaniem premiera Allena Chastaneta w Saint Lucii jest zbyt dostępna broń. Zapowiedział, że będzie apelował do policji o wdrożenie kampanii o odnoszenie przez mieszkańców na (więcej)

10.I.2017

Kokaina znaleziona przy studentach

Policja w latach 2015 - 2016 skonfiskowała u studentów porcje kokainy, marihuany, broń (noże, śrubokręty i nożyczki) oraz inne skradzione przedmioty. Wszystkie rzeczy pochodzą z (więcej)

8.I.2017

Nowe zasady przyznawania obywatelstwa

Opozycja nazwała nowe zasady przyznawania obywatelstwa „profanacją”. Lider opozycji Philip J. Pierre zaznaczył, że wprowadzone zmiany w programie przyznawania obywatelstwa (więcej)

4.I.2017

Propozycja odliczenia podatku VAT za opiekę nad bezdomnymi psami

Saintluciańskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt (SLAPS) dąży do tego by była możliwość zwolnienia z podatku VAT za opiekę nad bezdomnymi psami na ulicy. Prezes Stowarzyszenia (więcej)

11.XII.2016

Książka najmłodszej saintluciańskiej pisarki

Opublikowano książkę „The Lost Sister” – 16-letniej Kurmyshy Harris, najmłodszej pisarki Saint Lucii. Akcja kryminału dzieje się w XIX-wiecznym Londynie. W wywiadzie autorka (więcej)

11.XII.2016

Czwarty przypadek małogłowia

W Saint Lucii stwierdzono czwarty przypadek małogłowia w tym roku. Trwają testy czy jest to wynik zarażenia wirusem Zika. Gdyby tak się potwierdziło, byłby to zarazem pierwszy (więcej)

8.XII.2016

Nowe rowery dla policji

Saintluciańskie władze portów i lotnisk podarowały policji 8 specjalistycznych rowerów. Mają być wykorzystywane na terenie stolicy kraju. Każdy wyposażony jest w syreny (więcej)

23.XI.2016

Książę Henry z wizytą na Saint Lucii

Z oficjalną wizytą w Saint Lucii zjawił się Książę Walii Henry. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym kraju, którą podjął w imieniu Królowej. W okresie 20.XI-4.XII.2016 odwiedza on (więcej)

20.X.2016

Zawirowania z opłatami na utrzymanie lotniska

Premier Allen Chastanet stwierdził, że poprzedni rząd Saint Lucii powinien czuć się zakłopotany i zawstydzony swoją decyzją odstąpienia od podatku na rozwój lotniska, który to (więcej)

31.IX.2016

Saint Lucia nie poradzi sobie sama z ocieplaniem klimatu

Ostatni huragan Matthew spowodował powodzie i osuwiska błotne na Saint Lucii. Premier Allen Chastanet zaapelował, że jego kraj potrzebuje pomocy finansowej by walczyć z tak (więcej)

29.IX.2016

Umowa współpracy kryminalnej z Francją

Francja i Saint Lucia podpisały uzgodnione 25.III.2014 roku dwustronne porozumienie o współpracy w dziedzinie kryminalnej i sądowej. To pierwsze takie porozumienie na Karaibach (więcej)

18.X.2016

Trzęsienie ziemi potrząsa Saint Lucią

O 18.08 Saint Lucię jak i okoliczne wyspy nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5,5R. Mieszkańcy miejscowości Riviere Mitan i Saltibus najbardziej odczuwali wstrząsy. Nie ma (więcej)

12.X.2016

Nowe wymogi aplikacji o pracę

Saint Lucia zapowiada bardziej drastyczne wymogi przyjmowania aplikacji o pracę przez cudzoziemców. Minister Pracy Stephenson King podkreślił, że wielu przyjezdnych (więcej)

10.X.2016

Maleją przypadki zachorowań na Zika

Ministerstwo Zdrowia diagnozuje zmniejszającą się ilość przypadków zachorowań na wirusa Zika. Zaraza dosięgnęła Saint Lucię na początku 2016 roku, a w VI osiągnęła apogeum po (więcej)

2.X.2016

Kokaina w kokosach i chlebowcach

Na Międzynarodowym Lotnisku Hewenorra w Vieux Fort Policja przechwyciła kokainę w ładunku suszonych orzechów kokosowych. Aresztowano 1 osobę. Narkotyki zlokalizowano (więcej)

28.IX.2016

Huragan Matthew na Saint Lucii

Nad Saint Lucią przechodził huragan Matthew który charakteryzował się intensywnymi deszczami i porywistym wiatrem. W dystryktach Gros-Islet, Castries, Bexon, Dennery, (więcej)

18.IX.2016

Saint Lucia otwiera niebo dla konkurencji

Premier Saint Lucii Allen Chastanet (wcześniej Minister Turystyki) zadeklarowany krytyk przewoźnika regionalnego LIAT airline stwierdził, że Saint Lucia podejmuje inicjatywy do (więcej)

8.IX.2016

Nowe połączenia do Stanów Zjednoczonych

United Airlines zapowiada zwiększenie lotów do Saint Lucii. To odpowiedź na wzrastające wizyty turystów ze Stanów Zjednoczonych do tego kraju. Minister Turystyki Dominic Fedee (więcej)

8.VIII.2016

Prom omija Saint Lucię ze względu na złą pogodę

Zła widoczność i silny wiatr były powodem odwołania cumowania 70.367 tonowego promu Carnival Sensation do portu w Castries. Jego właściciele zdecydowali, że jednostka ominie (więcej)

3.VIII.2016

Rozpoczęcie sezonu homarowego

W Saint Lucii otwarto sezon na homary. Potrwa on do końca II.2017 roku.Poinformowało o tym Ministerstwo Rolnictwa. Podług ustawy o rybołówstwie, w tym okresie homary mogą (więcej)

2.VIII.2016

Policja kontroluje zwierzęta i ma uprawnienia do odstrzału

Policjanci prowadzą akcję sprawdzani zwierząt gospodarskich i domowych. Podług artykułu 26 ustawy o zwierzętach z 2008 roku, policja ma uprawnienia do konfiskaty wałęsających się (więcej)

12.VII.2016

Kulminacja Karnawału Saint Lucii

Na ulicach Castries w dniach 18-19.VII.2016 w ramach Karnawału Saint Luciańskiego odbędzie się parada 11 zespołów muzycznych. W spektaklu bierze udział tysiąc ludzi w tym (więcej)

14.IV.2016

Ratowanie lasów namorzynowych

Od przyszłego tygodnia urzędnicy z Departamentu Lasów i Rybołówstwa będą współpracować z naukowcami nad ratowaniem lasów namorzynowych na terenach (więcej)

12.IV.2016

Dwa kolejne przypadki Zika

Karaibska Agencja Zdrowia Publicznego (CARPHA) poinformowała o dwóch nowych przypadkach zachorowania na Zika w Saint Lucii. Zakażonymi są kobiety z dwóch różnych (więcej)

9.III.2016

Saint Lucia zwiększa bazę noclegową. Nagrody magazynów podróżniczych.

Rząd Saint Lucii przygotowuje się do stworzenia 700 dodatkowych pokoi hotelowych w 2016 roku. Towarzyszyć temu będzie nowa kampania marketingowa. W II.2016 roku w zatoce (więcej)

3.III.2016

IMF chwali Saint Lucię za dobre wyniki gospodarcze

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) chwali Saint Lucię za wyniki gospodarcze. W 2014 roku wzrost gospodarczy wyniósł 0,5% (głównie za sprawą transportu i turystyki). W (więcej)

3.III.2016

Konfiskata narkotyków wyrzuconych z motorówki. Zatrzymano 4 osoby.

Policja antynarkotykowa zatrzymała w Vieux Fort (na plaży Shanty Town) 3 mężczyzn (jednego Vincentianina i dwóch Saintlucian). Skonfiskowano 97 kilogramów marihuany (więcej)

25.II.2016

Opozycja snuje marzenia o objęciu władzy i rozważa pierwsze decyzje

Opozycyjna Zjednoczona Partia Pracowników (UWP) obiecuje, że pierwszymi krokami po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych nowego rządu będzie odbudowanie (więcej)

20.II.2016

Saint Lucia i Tajwan potwierdzają współpracę

Prezydent elekt Tajwanu Tsai Ing-wen w wydanym oświadczeniu potwierdziła swoje zaangażowanie w zacienienie stosunków pomiędzy oboma krajami. Zapewniła o dalszym (więcej)

9.I.2016

Nastolatek z Saint Lucii w amerykańskim Idolu

Nastolatek pochodzący z Patience w Saint Lucii (a obecnie mieszkający w Bluffton w Karolinie Północnej) - Lee Jean Jr. dostał przepustkę do amerykańskiego Idola. Nikt (więcej)

1.I.2016

Pierwsze noworodki w 2016 roku

Na oddziałach położniczych przyszły na świat pierwsze noworodki 2016 roku. O 5.20 w szpitalu St. Jude’s mieszkanka Tinique Maxwell z Pierrot w Vieux Fort wydała na świat (więcej)

17.V.2015

Skandal z wizami i Kubańczykami

Rząd ogłosił że po doniesieniach mediów zagranicznych wszczyna dochodzenie odnośnie grupy 38 Kubańczyków, którzy w IV.2015 roku chcąc dostać się do USA mieli używać wiz (więcej)

13.V.2015

Trzęsienie ziemi na dwóch wyspach

Trzęsienie ziemi o sile 4,6R zatrzęsło Saint Lucią i Martyniką. Do wstrząsu doszło o 10.16 na głębokości 69 km. Epicentrum znajdowało się 65 km na wschód od Dennery. Nie ma danych (więcej)

26.III.2015

Pierwsi Nepalczycy odsyłani do domu

Do domu wysłanych zostało pierwszych 3 (z 60) Nepalczyków którzy padli ofiarą handlu ludźmi i byli wysyłani do nieistniejącej szkoły w Saint Lucii. Za kurs który się nie odbył (więcej)

17.III.2015

Energooszczędność. Alternatywne źródła energii.

Rząd Saint Lucii dąży do ograniczenia kosztów energii elektrycznej i szuka sposobów na wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Dołączył do grupy krajów Karaibskiej (więcej)

8.III.2015

Policja zabija złe kobiety i panów. Metoda pięści.

Policja w Saint Lucii została oskarżona o posiadanie tzw. listy umarłych i przeprowadzanie zabójstw celem oczyszczenia kraju z podejrzanych kryminalistów. Według niezależnego (więcej)

7.III.2015

Oszukani studenci z Nepalu. Rekrutacja na nieistniejącą uczelnię.

Wielu Nepalczyków i Filipińczyków stało się ofiarą fałszywej rekrutacji do rzekomej Akademii Lambirds w Gros Islet na Saint Lucii. Policja zatrzymała wielu kandydatów na (więcej)

6.III.2015

Ambasada Ekwadoru w Saint Lucii otwarta

Ekwador powołał w Saint Lucii pierwszą w historii dwustronnych stosunków swoją ambasadę. Będzie ona jednocześnie akredytowana na kraje Saint Vincent i Grenadyny, (więcej)

5.III.2015

Susza i metody jej zwalczania

Firma Wodno-Kanalizacyjna Saint Lucii (WASCO) podjęła kroki do zażegnania kryzysu wodnego kraju oraz ochrony jej źródeł. W ostatnim czasie brak wody dla mieszkańców staje (więcej)

20.II.2015

Boliwariańskie Przymierze (ALBA) buduje mosty

Saint Lucia otrzymała 2.7 mln $ na budowę 3 mostów w ramach Boliwariańskiego Przymierza dla Ludności Ameryki (ALBA) oraz darowiźnie rządu Wenezueli. Jednym z (więcej)

8.I.2015

Miss Saint Lucia

Na wyborach Miss West Indies 2015 Saint Lucię reprezentować będzie prezenterka telewizyjna Oneka McKoy. Konkurs odbędzie się 14.II. w Saint Martin. W 2007 roku (więcej)

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński