KONTAKT
FB o Kostaryce
Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.plwww.Counterliczniki.com
 
WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca pppppppppWyspy Świętego Tomasza i Książęca

13.III.2017

Kolejne umowy podpisane z Rwandą

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Rwanda podpisały sześć umów o partnerstwie gospodarczym w dziedzinie usług lotniczych, turystyki, handlu rolnego i ruchu bezwizowego. (więcej)

3.II.2017

Uroczystości Dnia Męczenników i Kolonialnego Ucisku

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca obchodzą Dzień Męczenników i Kolonialnego Ucisku. Z tego powodu odbędzie się wielki marsz wolności ze stolicy Sao Tome do strefy Fernao Dias (więcej)

25.I.2017

Propagowanie rezygnacji ze sprzedaży mięsa żółwi

Stowarzyszenie Ochrony Żółwi Morskich wezwało władze do ochrony swoich zasobów morskich i gadów w nich żyjących. Jego członkowie namawiają rząd, by tworzył inne źródła (więcej)

24.I.2017

Parlament przyjął budżet na 2017 rok

Zgromadzenie Narodowe Wysp Świętego Tomasza i Książęcej zaaprobowało budżet na 2017 rok. Zatwierdzony został 33 głosami członków rządzącej Niezależnej Akcji Demokratycznej (więcej)

22.I.2017

Rząd tworzy policję sądową

W 2017 roku rząd zamierza powołać nową formację policyjną tzw. policję sądową. Taką wiadomość podała Minister Sprawiedliwości, Praw Człowieka i Administracji Publicznej Iza (więcej)

20.I.2017

Zwolnienia ambasadorów i dyrektorów

Prezydent Evaristo Carvalho odwołał 3 ambasadorów oraz 4 dyrektorów ministerstw. Jego decyzją jeden z sędziów Trybunału Konstytucyjnego Carlos Stock zastąpił dotychczasowego (więcej)

19.I.2017

Unia Europejska przekazuje 6,7 mln euro na rolnictwo

Unia Europejska podpisała z Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą umowę o współpracy w ramach której przekazała na rozwój rolnictwa 6,7 mln euro. Dokument 4-letniej współpracy (więcej)

13.I.2017

Chiny chcą wybudować port głębokomorski

Chińska firma Drogi i Mosty (CRBC) wyraziła zainteresowanie uczestnictwem w projektach mających na celu budowę portu głębinowego i modernizacji lotniska na Wyspach Świętego (więcej)

10.I.2017

Podpisano porozumienie o współpracy z Rwandą

Rwanda i Wyspy Świętego Tomasza i Książęca uzgodniły zacieśnienie stosunków obustronnych. Stało się to podczas wizyty rwandyjskiej minister spraw zagranicznych Louise (więcej)

25.XII.2016

Wznowienie stosunków dyplomatycznych z Chinami

Oba kraje oficjalnie wznowiły stosunki dyplomatyczne. W ceremonii w Pekinie wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych Chin i Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Stało się to po (więcej)

24.XII.2016

Na Wyspach odkryto nowe gatunki zwierząt

Portugalscy i amerykańscy naukowcy odkryli nowe gatunki zwierząt na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Jednym z nich jest mała mierząca kilka cm żaba. 6.IV.2015 roku na (więcej)

22.XII.2016

Rodzimi biznesmeni preferowani

Premier Patrice Trovoada zapowiedział, że zagraniczni inwestorzy będą mogli robić interesy w kraju jeśli zainwestują 5 mln $ z działalności komercyjnej. Zapowiedział, że priorytetem (więcej)

9.XII.2016

Rosja chce wzmocnić współpracę handlową

Rosja proponuje dwustronną umowę handlową. Współpraca miałaby być rozszerzona na dziedzinę edukacji. Rosyjscy dyplomacji podkreślili, że ubolewają, że ostatnio kooperacja (więcej)

16.XI.2016

Wyspy obierają nowe strategie finansowe

Ministerstwo Edukacji, Kultury, Nauki i Komunikacji Wysp Świętego Tomasza i Książęcej otrzymało 4 nowe szkolne autobusy. Jest to wynik negocjacji i porozumienia między firmą (więcej)

15.XI.2016

Wyspy i Portugalia podpiszą nowe porozumienie o współpracy wojskowej

Na początku przyszłego roku Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Portugalia mają podpisać nową umowę o współpracy techniczno-wojskowej. W jej ramach odbywałby się (więcej)

10.XI.2016

Japonia wspomaga kraj ryżem

Ministerstwo Edukacji, Kultury, Nauki i Komunikacji Wysp Świętego Tomasza i Książęcej otrzymało 4 nowe szkolne autobusy. Jest to wynik negocjacji i porozumienia między firmą (więcej)

5.XI.2016

Prawa człowieka i przepisy chroniące kobiety

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to kraj który podjął duże kroki do zapewnienia mieszkańcom poczucia przestrzegania praw człowieka. Pomimo, że Bank Światowy (więcej)

10.XI.2016

Ministerstwo Edukacji zakupiło 4 nowe szkolne autobusy

Ministerstwo Edukacji, Kultury, Nauki i Komunikacji Wysp Świętego Tomasza i Książęcej otrzymało 4 nowe szkolne autobusy. Jest to wynik negocjacji i porozumienia między firmą (więcej)

8.XI.2016

Brazylia przekazuje laptopy Sądowi Najwyższemu

Sąd Najwyższy Brazylii za pośrednictwem swojej ambasady na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej przekazał 30 laptopów dla Sądu Najwyższego tego kraju. Informację o tym podał (więcej)

5.XI.2016

Rząd chce zwiększyć handel i współpracę gospodarczą z Turcją

Podług premiera Patrice Trovoada Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Turcja powinny wznowić stosunki handlowe i gospodarcze. W mijającym tygodniu Trovoada przebywał z (więcej)

1.XI.2016

Pułkownik Atanazy Silveira da Costa mianowany dowódcą armii

Pułkownik Atanazy Silveira da Costa został mianowany przez Radę Ministrów nowym dowódcą armii. Wcześniej pełnił funkcję Inspektora Sił Zbrojnych Wysp Świętego Tomasza i (więcej)

28.X.2016

Zwolnienia na stanowiskach w administracji publicznej

Zwolnieni zostali dyrektor Służb Emigracyjnych Fernando Pereira, Minister Energii i Wody oraz dyrektor firmy energetycznej Emae. Nie podano motywów żadnej z trzech dymisji. (więcej)

21.X.2016

WHO zaniepokojone wirusem zapalenia wątroby typu B

Podług danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przynajmniej 9,3% mężczyzn w przedziale wiekowym 15-49 i 6,1% kobiet cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu B. (więcej)

19.X.2016

Ogromne szkody z powodu ulewnych deszczy

Ulewne deszcze powodują ogromne szkody na wyspie Książęcej. Doszło do powodzi i osunięć ziemi, które zniszczyły domy i zmusiły mieszkańców do ucieczki w panice. W (więcej)

19.X.2016

Telekonferencja otolaryngologiczna

Portugalia i Wyspy Świętego Tomasza i Książęca zainaugurowały telekonferencję z dziedziny otolaryngologii. Wszystko w ramach projektu telemedycyny. (więcej)

10.X.2016

Rozmowy z Unią Europejską o rybołówstwie

Trwa trzydniowe spotkanie władz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej z reprezentantami Unii Europejskiej w celu zrewidowania umowy w dziedzinie rybołówstwa. Wyspy chcą (więcej)

27.IX.2016

Wzrost gospodarczy niższy niż przewidywano

Międzynarodowy Fundusz Monetarny (IMF) wydał oświadczenie, że 2016 rok dla Wysp Świętego Tomasza i Książęcej zamknie się prawdopodobnie wzrostem ekonomicznym rzędu (więcej)

21.IX.2016

Dostosowywanie bankomatów

Rząd Wysp Świętego Tomasza i Książęcej rozpoczął projekt dostosowywania systemu bankomatów w kraju do standardów międzynarodowych. Tak by mógł obsługiwać m.in. karty (więcej)

15.IX.2016

Sylwester na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Organizator wycieczek Dreaming opublikowł swoją najnowszą ofertę wycieczek m.in. do Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Obejmują one możliwość spędzenia tam okresu (więcej)

13.IX.2016

Wyspy Świętego Tomasza przegrywają w sądzie arbitrażowym z Maltą

Międzynarodowy Trybunał w Hadze, w anonimowym głosowaniu orzekł, że Wyspy Świętego Tomasza i Książęca dokonały niewłaściwych środków podczas incydentu ze statkiem bandery (więcej)

7.IX.2016

Program o współpracy z Portugalią

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Portugalia podpisały pięcioletni program nowej współpracy strategicznej (PEC). Jego koszt ma wynosić 57,5 mln euro. Podpisali go (więcej)

24.VIII.2016

Rusza strona internetowa z informacją turystyczną

Pod koniec VIII ruszy oficjalna strona informacji turystycznej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Poinformował o tym Paulo Costa menadżer “Welcome to”, projektu który zajmuje (więcej)

16.VIII.2016

Dane eksportowe za pierwsze półrocze 2016

Podług Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) eksport za pierwsze półrocze 2016 roku na Wyspach wzrósł o 34%. Głównym towarem eksportowym pozostaje kakao. (więcej)

7.VIII.2016

Przegrany prezydent zbojkotował drugą turę wyborów

Do niecodziennej sytuacji doszło, gdy wciąż aktualny prezydent kraju Manuel Pinto da Costa zbojkotował drugą turę wyborów w której… sam miał uczestniczyć, tym samym gwarantując (więcej)

17.VII.2016

Wybory prezydenckie wygrywa Evaristo Carvalho

Były premier i kandydat partii rządzącej Evaristo Carvalho wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich. Uzyskał 50,1% (34.629 głosów). Jego główny kontrkandydat (dotychczasowy (więcej)

5.VII.2016

Kamień węgielny pod budowę liceum

Portugalska firma Mota-Engil rozpoczęła w dystrykcie Lobata (12 km od stolicy) budowę nowej szkoły średniej. Odbyła się uroczysta ceremonia położenia kamienia węgielnego. (więcej)

4.V.2016

Pieniądze na modernizację szpitala

Fundacja Koweitiano przekaże rządowi Wysp Świętego Tomasza i Książęcej 17 mln $ na modernizację głównego szpitala w kraju Aires de Menezes. Priorytetem jest też wyposażenie (więcej)

4.V.2016

Prezes Banku Centralnego kandydatką na sekretarza wykonawczego

Prezes Banku Centralnego Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Maria do Carmo Silveira oficjalnie ogłosiła, że jest kandydatką na stanowisko sekretarz wykonawczej Wspólnoty (więcej)

3.V.2016

Japoński datek dla rybaków

Japonia przeznaczyła 65.000 euro na promowanie połowów przemysłowych w Porto Alegre. Pieniądze przelane zostały na konto Stowarzyszenia Rybaków w tym mieście. Celem datku (więcej)

25.IV.2016

Dron spadł do morza

Narodowy Instytut Lotnictwa Cywilnego (INAC) poinformował, że około 200 metrów od Praia de Micoló, 15 km na północ od wyspy Świętego Tomasza rozbił się 5-tonowy (więcej)

14.IV.2016

Plaga gąsienic i szarańczy niszczy plantacje kukurydzy

W kraju rozwija się produkcja kukurydzy. Problemem są jednak plagi szarańczy i gąsienic, które dziesiątkują plony rolników. Podejrzewa się, że źródłem tego problemu jest brak (więcej)

11.IV.2016

Opozycja sugeruje by prezydent nie kandydował

Przewodniczący koalicji Ruchu Wyzwolenia Wysp Świętego Tomasza i Książęcej oraz Partii Społeczno-Demokratycznej (MLSTP/PSD) wezwał prezydenta Manuela Pinto da Costa by (więcej)

4.IV.2016

Gala Nagród Turystycznych 2017 na Wyspach

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca zostały wybrane na miejsce 24 Światowych Nagród Turystycznych Africa Gala Ceremony (WTA) w 2017 roku. Stało się tak po udanych (więcej)

2.IV.2016

Amerykańska firma nabywa udziały pola naftowego

Amerykańska firma energetyczna Kosmos Energy (KOS.N) zdobyła większość (65%) udziałów na 12 polu naftowym w strefie ekonomicznej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. (więcej)

28.III.2016

IMF wizytuje Wyspy i chwali ich postępy ekonomiczne

Wyspy odwiedzili przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Monetarnego (IMF). Uwypuklili, że od 2012 roku rocznie średni wzrost gospodarczy PKB wynosił 4%. Nie jest to (więcej)

23.III.2016

Postępująca deforestacja na rzecz plantacji

Kiedy w 1470 roku Wyspy Świętego Tomasza i Książęca zostały odkryte przez Portugalczyków, ich powierzchnia całkowicie pokryta była przez lasy. Przez 5 wieków (więcej)

13.III.2016

Plaga ciąży wśród nastolatek. Kampanie edukacji seksualnej.

1.075 nastolatek między 13, a 16 rokiem życia zaszło w tym roku w ciążę. Są to rekordowe dane nierejestrowane na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej od 50 lat. Największą (więcej)

1.III.2016

Ćwiczenia wojskowe na wyspie Książęcej

Na wyspie Książęcej odbywają się ćwiczenia armii Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Na lądzie i morzu biorą w nich udział różne formacje wojskowe i paramilitarne kraju. Manewry (więcej)

14.II.2016

Sukcesy w walce z malarią

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca otrzymały grant o wartości 6 mln $ na zakrojoną na szeroką skalę walkę z malarią. Wśród metod prewencyjnych mają być zakupy moskitier oraz (więcej)

12.II.2016

Porozumienie w sprawie wspólnego poszukiwania ropy naftowej

Rządy Wysp Świętego Tomasza i Książęcej oraz Gwinei Równikowej podpisały porozumienie o wspólnych poszukiwaniach ropy naftowej na swoich morskich terytoriach. (więcej)

5.II.2016

Po 8 dniach przerwano strajk nauczycieli

Zakończył się 8-dniowy strajk nauczycieli. W wyniku negocjacji, rząd i liderzy związków zawodowych doszli do porozumienia. Związek Nauczycieli Wysp Świętego Tomasza i (więcej)

28.VII.2015

Debata o budżecie 2016

W parlamencie rozpoczyna się dyskusja nad budżetem na 2016 rok. Przewiduje się wskaźnik wzrostu gospodarczego na 5%, a inflacji na 4%. Wydatki zaś na 152 mln euro (więcej o 34% (więcej)

28.VII.2015

Unia Europejska i USA do 15 dni bez wiz

Rząd zdecydował by pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej oraz USA (którzy mają ważne paszporty), na pobyt do 15 dni bez wizy. To samo odnosi się obywateli pozostałych krajów (więcej)

15.VII.2015

Afrykański Bank Rozwoju udziela pożyczki

Afrykański Bank Rozwoju (ADB) przyznał Wyspom pożyczkę w wysokości 21 mln $ na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Dokument podpisali przedstawiciel ADB (więcej)

14.VII.2015

Porozumienie kredytowe z Portugalią

Po podpisaniu porozumienia na Wyspach z Portugalią, ta druga udziela Wyspom kredytu w wysokości 10 mln euro. Dokument podpisali Sekretarz Stanu ds. Spraw Zagranicznych i (więcej)

14.VII.2015

Angola wytrenuje saotomańską policję?

W ramach porozumienia o współpracy Angola może zapewnić szkolenie policji Wysp. Oświadczenie to podano do wiadomości podczas 5 dniowej wizyty w Angoli Ministra Spraw (więcej)

12.VII.2015

Gratulacje niepodległościowe od Angoli

Prezydent Angoli José Eduardo dos Santos za pośrednictwem angolskiego Ministra Administracji Terytorialnej Bornito de Sousa złożył gratulacje w związku z 40-leciem (więcej)

31.V.2015

Wyspy chwalą Mauritius

Wyspy wyrażają zainteresowanie w doświadczeniach Mauritiusu pod względem jego ścieżki ekonomicznej ku zrównoważonemu wzrostowi. Było to przedmiotem dyskusji między (więcej)

12.V.2015

EITI i raport przejrzystości w przemyśle wydobywczym

Z raportu Inicjatywa na Rzecz Przejrzystości w Przemyśle Wydobywczym (EITI) wynika, że w latach 2003-2013 Wyspy zarobiły 60 mln $. Wartość ta pochodzi z premii (więcej)

7.V.2015

IMF i nowy plan ekonomiczny

Przebywający 2 tygodnie na Wyspach przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Monetarnego (IMF) uzgodnili z rządem program ekonomiczny na sumę 6.24 mln $. Będzie (więcej)

15.IV.2015

Centrum Kultury Angoli

Licząca około 300 osób społeczność angolska z dystryktu Lobata zaapelowała do ambasady angolskiej o wybudowanie centrum kulturalnego po to by ułatwić asymilowanie się z (więcej)

13.IV.2015

Śmieci na energię. Redukcja gazów cieplarnianych.

Portugalska firma technologii środowiskowej Ecovisao rozpoczęła na Wyspach projekt polegający na pozyskiwaniu energii ze śmieci w celu ochrony lasów na archipelagu. Koszt (więcej)

6.IV.2015

Tajemnicze zatonięcie statku kłusowniczego

U wybrzeży Wysp zatonął statek Thunder, który ścigany był przez najdłuższy (trwający od 17.XII) w historii pościg w wykonaniu statku Bob Barker (enwironmentalistów z grupy Sea (więcej)

4.III.2015

Współpraca ekonomiczna z Portugalią

Rząd Portugalii chce nowej fazy współpracy w Wyspami Świętego Tomasza i Książęcej z naciskiem na rozwój z udziałem portugalskich prywatnych inwestorów. Od 27.II z wizytą na (więcej)

16.II.2015

Eksport/import 2014 roku

Wyspy w 2014 roku zarobiły ze sprzedaży kakao 172.000 mln dobra (9 mln $) (co stanowiło 93.9% eksportu produktów rolniczych). To wzrost o 58.9% (głównie za sprawą zwyżki cen (więcej)

23.II.2015

Deficyt handlowy w 2014 roku

Deficyt handlowy Wysp w 2014 roku wyniósł 154.5 mln $, o 11% więcej niż w roku 2013. Wartość importu wynosiła 164,5 mln $ (2013 – 145,9), a eksportu 10 mln $ (2013 - 6,7). By (więcej)

10.II.2015

Wzrost gospodarczy 2014

W 2014 roku wzrost gospodarczy Wysp wyniósł 4,5%. Inflacja nadal spadała i w XII.2014 roku wyniosła 6,4% (najniższa wartość od dwóch dekad). Deficyt wynosił 3,6% PKB, co (więcej)

14.I.2015

Stosunki dyplomatyczne z Angolą

W Pałacu Prezydenckim w Luandzie premier Wysp Świętego Tomasza i Książęcej Patrice Trovoad wyraził pewność, że oba kraje mają dużą szansę na silne relacje ekonomiczne, (więcej)

Unia Europejska i rybołówstwo

13.I.2015

Podpisano nowe porozumienie połowowe między Unią Europejską, a Wyspami. Autoryzowano 34 jednostki (28 tuńczykowców i 6 jednostek z sieciami (więcej)

8.I.2015

Eksport kakao do Niemiec

W 2014 roku 958 producentów z południowej części kraju (zrzeszonych w założonym w 1911 roku stowarzyszeniu CECAQ) wysłało do Niemiec 230 ton osuszonego kakao. Zanotowali (więcej)

7.I.2015

Odwiedziny turystów 2014

W 2014 roku najwięcej turystów pochodziło z Portugalii (55%). Drugie miejsce zajęli Angolczycy. (więcej)

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Afryka

Rafał Cezary Piechociński

wydarzenia

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński