KONTAKT



















Rekordy

Po wyborach 2010, Kostaryka szczyci się największą liczbą kobiet w historii swojego parlamentu (23 na 57 członków). 4 lata temu wynik ten wynosił 38%. Już w 2002 roku, Kostaryka zajmowała pierwsze na świecie pod tym względem.



 

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA
ppppppppp

2016

JAK WYSPY CHCĄ STAĆ SIĘ DUBAJEM AFRYKI?

Z populacją podobną do Kielc i ekonomią zdominowaną przez kakao ma bardziej image czarującego tropikalnego zaścianka niż modnego centrum usługowego dla najszybszych gospodarek świata. Ten leżący na kilku powulkanicznych wyspach, drugi najmniejszy kraj Afryki ma ambicje stać się Dubajem Afryki i miejscem zaciętej rywalizacji między Chinami i Tajwanem.

W XII.2015 roku prezydent Wysp wystąpił w Londynie na 2-dniowej konferencji inwestycyjnej, na której podał do wiadomości zamiar wybudowania do 2019 roku za pomocą Chin wartego 800 mln $ portu. Tak jak Dubaj Wyspy zamierzają być platformą usługową dla okolicznych krajów. Inwestycja ma wrzucić niepodległe od 1975 roku Wyspy na geopolityczną mapę świata. Ma też zamienić je na istotny węzeł transportowy dla olbrzymich statków przewożących towary do i z (bogatych w ropę ale biednych w infrastrukturę) okolicznych krajów jak Nigeria czy Angola. Planowane jest zwabienie inwestorów poprzez planowane oddanie do użytku nowego lotniska które przyciągnie też turystów na niesplądrowane dotąd plaże.

Po początkowych lekkich falstartach Wyspy stają się jednym z najbardziej stabilnych politycznie krajów Afryki. Znajdują się na 13 miejscu (na 54 kraje afrykańskie) pod względem demokracji i praworządności. Premier Patrice Trovoada podkreśla, że jego kraj brał wzór z takich modelowych demokracji jak Szwajcaria czy Singapur, jednak najwięcej podobieństwa widzi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Zanosi się na to, że Wyspy będą najnowszym krajem który odczuje napływ chińskiej gotówki i siły roboczej. Problemem mogą być jednak od lat napięte stosunki między Chinami i Tajwanem. Wyspy są zaledwie jednym z 16 krajów świata i 4 z Afryki które uznają niezależność tego drugiego. Na początku 2015 roku Tajwan odnowił porozumienie o współpracy na podstawie którego Wyspy mają otrzymywać po 10 mln Ł pomocy rocznie. Odkąd Wyspy w 1997 roku uznały Tajwan za niepodległe państwo, ten wpompował do Wysp 155 mln Ł.

Wygląda na to, że Wyspy ustawiają się na linii ognia między dwoma państwami. Zależny od kakao kraj zdaje sobie sprawę że podejmuje duże ryzyko. Prezydent podkreśla że współpraca z Chinami jest ekonomiczna, a nie polityczna i że nie wycofa się z poparcia Tajwanu. Dodaje, że to normalne że kraj tego typu co Wyspy Świętego Tomasza i Książęca szuka możliwości pożyczek wszędzie gdzie się da.

Być może takie posunięcia sprawią że kraj z izolowanego narodu w zatoce Gwinejskiej stanie się znaczącym regionalnym graczem. Mieszkańcy zdają się nie pamiętać, że wcześniej podobne obiecujące współprace miały być już faktem jeśli chodzi o Nigerię (z którą wspólne wydobywanie ropy spełzło na niczym).


Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety


„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej


Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński